gölge yazarlık

Hayatımızda kaydetmeye değer bulduğumuz birçok an ve süreç ile karşı karşıya geliriz. Mutluluklar, hüzünler, sevinçler, buhranlar gibi birçok duygu durumu bizi hayata kalıcı bir iz bırakmaya iter. Bireysel yeteneklerin durumuna göre kalıcı eserlerin türünde bazı değişimler söz konusu olabilir. Örneğin kimisi kendini resim ile ifade ederken; kimisinin en doğru ifade yöntemi yazarak anlatabilmektir.

Anıları ve duygu durumlarını yazarak anlatabilmenin önündeki koşul, yazma kabiliyetidir. Duygu durumlarını rahatlıkla kaleme aktaramayan ve yazım aşamasında zorlanan bireyler eserlerini kalıcı bir metin haline dönüştürürken bir hayalet yazara (Ghost writer) ihtiyaç duyarlar. Gölge yazar da denilen hayalet yazar; eserin tüm yazım ve baskı aşamalarında etkin rol oynayarak, edebiyat dünyasında önemli bir konuma ulaşmasına olanak sağlar. Günümüzde gölge yazarlık; ünlü düşünürler, tarihçiler, öğretmenler, psikologlar, diyetisyenler gibi mesleğindeki başarıyı bir eser haline dönüştürmek isteyen birçok birey tarafından sıklıkla tercih edilir.

Ghostwriter (Hayalet Yazar) Nedir?

Gölge yazar da denilen hayalet yazar; yazılan kitabın başka bir yazar tarafından kaleme alınıp baskıya hazır hale getirilmesine verilen isimdir. Hayalet yazar, kitap basım sürecinden önce gereken tüm yazım ve redaksiyon işlemlerini gerçekleştirerek; basım süreçlerine hazırlar.

Gölge yazar” kelimesi duyulduğunda genellikle insanların aklına “kitabını başkasına yazdırmak” gelir ve ayıp bir hareketmiş gibi görülebilir. Aslında hayalet yazarlık kitabı bir başkasına yazdırmak teriminden ziyade; bir hayali, düşünceyi ve kavramı doğru kelimeler ile birine aktararak onun yazıya hazır hale getirmesi doğrultusunda birlikte yol almaktır. Günümüzde birçok önemli kitap, gölge yazar vasıtasıyla yazılarak okuyucusu ile buluşur. Gölge yazarın tek görevi kitap yazmak ya da basıma hazır hale getirmek değildir. Bilinenin aksine gölge yazar; hikaye, şiir, roman, senaryo, sunum ve konuşma metinleri gibi birçok yazım aşamasında yer alır.

İlginizi Çekebilir:  Gölge Yazarlık Hakkında Merak Edilenler

Gölge Yazarlık Güvenli Midir?

“Kitap yazdırmak istiyorum!” amacı ile yola çıkan yazarların öncelikle anlaşma sağlayacağı gölge yazarlarla bir gizlilik sözleşmesi imzalaması gerekir. Gizlilik sözleşmesi imzalandığı takdirde eserin bir gölge yazar tarafından yazıldığı, fikir sahibinin rızası olmadığı sürece kamuoyu ile paylaşılmaz. Üstte bahsettiğimiz gibi, gölge yazarlık; yazar ile fikir sahibi arasında kurulan bir bağdan ibarettir. Eserin ve fikrin güvenliği yazım aşamasında kabul ettiğiniz beyanatların çerçevesindedir. 

“Gölge Yazar” hizmetinde yazım aşamasından önce bireylerle gizlilik sözleşmesi imzalanır ve eserler %100 bir gizlilik esasına dayalı olarak yazılır. Basım aşamasından sonra birey kabul etmediği takdirde kitabın gölge yazar tarafından kaleme alındığı kimseyle paylaşılmaz.

Gölge Yazar Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Gölge yazarlık, “Kendi kitabımı bastırmak istiyorum!” diyenler için tüm aşamalarının gerçekleştirildiği oldukça geniş kapsamlı ve avantajlı bir oluşumdur. Bireylerin ünlü bir kitap yazarı olarak adının duyulmasından, satılan kitaplarından belli bir ücret elde etmesine kadar birçok alanda oldukça büyük avantajları mevcuttur. Gölge yazarın avantajları şu şekilde sıralanabilir:

  • Edebiyat dünyasında adınızı büyük kitlelere duyurabilirsiniz.
  • Kitap basım aşamasında yayınevlerine para vermek durumunda kalmazsınız.
  • Kitaplardan elde edilen gelirden bir telif hakkına sahip olursunuz.
  • Özgüven elde edersiniz.
  • Yazıya teşvik edilirsiniz.
  • Vakit kaybetmeden eser sahibi olabilirsiniz.
  • Belirli bir hayran kitlesi elde edebilirsiniz.
  • Geleceğinize yön verebilirsiniz.
  • Ücretsiz kitap bastırmak isteyenler için ideal bir oluşuma sahip olabilirsiniz.

Gölge Yazarlık Aşamasından Sonra Kitap Nasıl Bastırılır?

“Kitabımı bastırmak istiyorum!” sözünü eyleme dönüştürmek isteyen yazarlar için “Gölge Yazar” hizmeti  profesyonel bir köprü görevini üstlenir ve birçok yayınevi ile doğrudan iletişime geçer. Bu sayede eserlerin yayınevlerine ilk elden ulaşması sağlanır ve onay gördüğü takdirde basım işlemleri gerçekleşir.

İlginizi Çekebilir:  Kelimelerin Kağıtla Kusursuz Birleşimi: Gölge Yazarlık

Kitabın basım işlemlerinde gölge yazar, cebinizden herhangi bir ücret çıkmadan süreci yönetir ve sonucunda eserinizden telif hakkı alabilirsiniz.

Gölge Yazar Hizmetleri Nelerdir?

Gölge yazar; “kitap nasıl yazılır?”, “kitap nasıl bastırılır?” sorularına cevap niteliğinde birçok hizmeti sizlerle buluşturur. Kitap yazan fakat bastırmak için kaynaklarını yeterli görmeyen, düşüncelerini kelimelere aktaramayan, basım sürecinden haberdar olmayan bireyler için gölge yazarın ön okuma, gölge yazarlık, editörlük / redaksiyon, yazar koçluğu gibi birçok hizmeti mevcuttur.

Ön Okuma

Gölge yazar; eserler basım süreçlerine gönderilmeden önce tüm hata bildirme ve geliştirme detaylarını “ön okuma” aşamasında gerçekleştirir. Eser dosyanızı teslim aldıktan sonra okur, çeşitli hatalarla düzeltmeleri bulur ve detaylı bir rapor sunar.

Ön okuma aşamasının editörlük/redaksiyon ile karıştırılmaması gerekir. Editörlük, bir metin içerisindeki tüm düzeltme ve geliştirme işlemlerini ifade ederken; ön okuma işlemi yalnızca eser içerisindeki hataların ve düzeltmelerin bildirilmesi işlemidir. Üzerinde herhangi bir işlem uygulanmaz. Ön okuma; değerlendirme ve bilgi sunma aşamasıdır. Özellikle yayınevlerinin basıma kabul ettikleri eserlerde ön okunmasının yapılmış olması ve olumlu sonuç alması çok önemlidir. Gölge yazarın ön okuma yöntemine başvurarak yayınevlerine eserlerinizi ön okuması yapılmış bir şekilde gönderebilirsiniz.

Gölge Yazarlık

Gölge yazarlık, zihninde herhangi bir hikaye bulunan fakat yazım işlemi için ayıracak vakti olmayan ve düşüncelerini kelimelere aktarma aşamasında zorlanan bireylerin sıklıkla başvurduğu bir yöntemdir.

Gölge yazar; yazıya aktarmak istediğiniz tüm bilgiyi ve düşünceyi birleştirir, kağıda aktarım süreçlerini sağlar, tüm redaksiyon (editörlük) işlemlerini tamamlar ve baskıya hazır hale getirir. Gölge yazar isimli oluşumun diğer hayalet yazarlık sistemlerinden ayrıcalığı eseri basılı bir metin haline getirmek için yayınevleri ile bire bir iletişim kurması ve bu yönde fikir sahibi kişiye telif hakkını vermesidir. Üstelik, eserin basım sürecinden sonra eseriniz içerisinde gölge yazarın ismine yer vermeme hakkına sahip tutulursunuz.

İlginizi Çekebilir:  Ücretsiz Kitap Bastırmak

Editörlük / Redaksiyon

Eserin değerini yansıtan hususlar arasında yazım kurallarının doğruluğu çok önemlidir. İmlâ kuralları, noktalama işaretleri, mantık, olay örgüsü, hikaye ve kurgu açısından hatalı metinler, eserinizin değerini düşüren kriterler arasındadır. Günümüzde eserini tamamladıktan sonra editörlük (redaksiyon) işlemleri için başvuruda bulunan ve düzeltmelerini gerçekleştiren birey sayısı oldukça yüksektir.

Gölge yazar; eserlerin tüm yazım kuralları açısından değerlendirilmesini yapar ve gerekli düzeltmeleri gerçekleştirerek kusursuz bir eser metnini teslim eder. 

Yazar Koçluğu

Bir eseri kaleme aldıktan sonra özellikle olay örgüsü ve hikaye akıcılığı kısmında bireysel güven çok önemlidir. Bu güvenin sağlanabilmesi için bazen dış etkenlere ihtiyaç duyulabilir. Yazar koçu, bir eserin yazım aşamasında yazarın ihtiyacı olan motivasyonun sağlanmasında, güvenin kalıcılığında, esere sadık kalınmasında ve gerekli motivasyonun korunması gibi tüm alanlarda yazara yardımcı olur. Günümüzde eserlerin özellikle yazım aşamalarında yazar koçuna oldukça ihtiyaç duyulur.

Gölge yazar; yazar koçu olarak eserin tüm basım ve yayın aşamasında yanında yer alarak motivasyonun korunmasında, tıkanma yaşandığı yerde sorunların çözülmesinde ve bireysel güvenin sağlanmasında etkin rol oynar. 

Gölge Yazarlığın Fiyatları Nedir?

Gölge yazarlık oluşumunun hizmet fiyatları; eserin yapısı, sayfa sayısı, konusu, türü ve planlanan yapısı gibi birçok nitelikten değişim gösterir. Çalışma öncesinde eserinizin bilgilerinin yer aldığı bir yazı ile e-posta ya da telefon vasıtasıyla ulaşarak fiyat ve süreç konusunda detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.