kitap yazmak

Türk Edebiyatı’nın tozlu sayfalarında birbirinden kıymetli eserleri edebiyat dünyasına kazandırmış, kalemi güçlü birçok yazar bulunur. Eserleriyle edebiyat tarihinde büyük ses getiren yazarların birbirinden ilginç yaşam öyküleri de mevcuttur. Hayatlarına dair yaşanmışlıkları, fikirlerini ve düşüncelerini kaleme alan yazarların sözcüklerinde yaşam tecrübelerinden demler mutlaka bulunur.

Türk Edebiyatı’nın tarihinde böylesine güçlü yaşanmışlıklar ve kaleme sahip yazarlar gibi bir kaleme sahip olmak isteyen bireyler yazarlık serüvenlerinde öncelikle yazarlığın gerekliliklerini ve geleceğini araştırırlar.

Yazar Nedir?

“Writer ne demek” ya da “Yazar nedir” sorularıyla araştırılan yazar, bir düşünceyi ya da fikri hayat tecrübeleriyle birleştirerek yazım kabiliyetinin de katkısıyla kelimelere aktarabilen kişiye verilen isimdir. Günümüzde yazarlık, eski anlamından ziyade teknolojinin de birleşimiyle dijital hayatta da rağbet gören bir meslek haline gelmiştir.

Yazar olabilmek için öncelikle bir yazım kabiliyetine ihtiyaç duyulur. Duygu ve düşüncelerini kolaylıkla yazım kabiliyetleriyle birleştiren bireyler, geleceğe yönelik ünlü edebi eserlerin yazımına katkı sağlarlar. Yazarlık aynı zamanda hayal gücüyle de doğrudan ilişkilidir. Kişinin zihninde yer alan düşünceleri ve hayallerini derleyip, kağıda aktarılabilecek nitelikte doğru sözcüklerle süsleyebilmesi gerekir.

Her birey, edebiyat dünyasına güçlü bir adım atabilmek için hevese sahip olsa da kabiliyete sahip olmayabilir. Yazım kabiliyetinin kendiliğinden var olması ya da sonradan oluşması oldukça zordur. Edebiyat alanına eseriyle güçlü bir adım atmak isteyen ancak içerisinde gerekli yazım kabiliyetini barındırmayan kişiler öncelikle ghostwriter (hayalet yazarlık) hizmetine başvururlar.

Hayalet Yazarlık Nedir?

Yazarlık kavramını araştırırken öncelikle “ghost writer ne demek”, “ghostwriting nedir” ya da “gölge yazar ne demek” sorularıyla araştırılan hayalet yazarlık; kitap çıkarmak isteyen ancak gerekli yazım kabiliyetini barındırmayan kişiler tarafından, sıklıkla başvurulan bir oluşumdur. Gölge, hayalet yazar; bir fikir ya da düşünce çerçevesinde kitabın tüm yazım aşamalarını başarıyla gerçekleştirerek, baskıya hazır hale getirilmesinde rol oynayan kişiye verilen isimdir. En kısa ve net tanımıyla gölge yazarlık, fikir sahibi ve yazar arasında bir kitabın eser haline dönüştürülme aşamasında yapılan bir iş birliğine verilen isimdir.

İlginizi Çekebilir:  Ücretsiz Kitap Bastırmak

Gölge Yazarlık Güvenli Midir?

Geçmişte Türk Edebiyatı’na damga vurmuş yazarlar o günün siyasi şartlarına ve aşk koşullarına bağlı olarak isimlerini yayınlamakta zorlanır ve “takma ad” anlamına gelen mahlas kullanırlardı. Gölge yazarlık da mahlas kullanımıyla doğrudan ilişkili bir güvenlik esası gösterir. Gölge yazarlık bünyesinde yazılarak edebiyat dünyasına kazandırılan bir eserin, gölge yazar tarafından kaleme alındığı fikir sahibinin beyanı olmadıkça kamuoyunun hiçbir mecrasında izinsiz olarak paylaşılmaz. Kısacası bir edebi eserin gölge yazar tarafından yazılma kriterleri belirli bir güvenlik sözleşmesinin esaslarına dayanır. Aynı şekilde ödüllendirilmiş yazarlık anlamına gelen, kitapta etkisi olmayan kişilerin adına eserde yer vermek de gölge yazarlığın tam tersidir. Gölge yazarlıkta bir kitabın başkası tarafından yazıldığı halde, yazan kişinin ismine yer verilmezken; ödüllendirilmiş yazarlıkta da kitaba katkıda bulunmayan kişilerin adına yer verilerek adeta bir “ödül” sunulur.

Ghostwriter (Hayalet Yazarlık) Ücretleri Nasıldır?

Kitap bastırmak için gölge yazar bünyesine başvuran bireylerin, gölge yazarlık bünyesinde bir kitabı ücretsiz bastırma işlemleri gerçekleştirilir. Günümüzde popüler yayınevleri, kitapların basım işlemleri için yazarlardan talep ettikleri uçuk baskı ücretleriyle dudak uçuklatırken; gölge yazarlık bünyesinde fikir sahibinden hiçbir ücret talep edilmez.

Gölge yazar kitabın tüm yazım işlemlerini kusursuz gerçekleştirdikten sonra köprü görevini üstlendiği profesyonel yayınevlerinin ön okuma aşamalarına gönderir. Eser ön okuma aşamasını başarıyla geçtikten sonra ücretsiz bir baskı aşamasına geçer. Gölge yazarlık bünyesinde kitabınız profesyonel yayın evleri bünyesinde basıldıktan sonra ünlü kitabevlerinin raflarında yerini alır.

Günümüzde uçuk baskı fiyatlarının yanı sıra birçok yayınevi kitabınızın satış yüzdesinden herhangi bir pay almanız için haklar tanımaz. Fakat gölge yazarlık bunun için benzersiz bir oluşumdur. Gölge yazarlıkta bir edebi eser haline dönüştürülen kitapların satış yüzdelerinden belirgin bir pay elde edebilir; para vermeden, gelir elde edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Gölge Yazar Fiyatları ve Gizlilik

Gölge yazarlığın ücretleri, kitabın sayfa sayısı ve türüne göre değişiklik gösterir. Fikir sahibi kitabın içeriğine dair tüm bilgileri paylaştığı bir e-postayı gölge yazara iletmesiyle, gölge yazar tarafından oluşturulan ücret listesi fikir sahibine ulaştırılır. Akabinde kitabın yazım aşamalarına başlanır.

Gölge Yazarlığın Avantajları Nelerdir?

Gölge yazarlık bünyesinde kitaplarını edebiyat dünyasına kazandıran bireyler, birçok farklı avantajdan yararlanma imkanına erişirler.

Gölge yazarlık sayesinde;

 • Kitabınızın profesyonel ve güçlü yayınevleri tarafından basımını gerçekleştirebilirsiniz.
 • Bir kitabın yazım aşamalarında bireylerin yaşadığı motivasyon kaybı ve olay örgüsünün kopukluğu gibi problemleri yaşamınıza gerek kalmaz.
 • Yazım aşamalarında geçireceğiniz vakti; kariyerinize ya da günlük yaşantınıza ayırabilirsiniz.
 • Roman, şiir, öykü, anı, senaryo, sunum metni, konuşma metni, gezi yazısı gibi birçok türde gölge yazarın kabiliyetinden faydalanabilirsiniz.
 • Baskı aşamasında hiçbir ücret ödemediğiniz gibi satışından da bir pay elde edebilirsiniz.
 • Eseriniz yazım kurallarına, olay örgüsüne ve imla kurallarına yönelik kusursuz bir metin olarak raflarda yerini alır.
 • Edebiyat alanında kariyer yapabilirsiniz.
 • Kitabınız sayesinde belirgin bir hayran kitlesi edinebilirsiniz.
 • Güvenli bir oluşum olması nedeniyle, eserinizin bir gölge yazar tarafından yazıldığına kamuoyunun hiçbir mecrasında paylaşmak gibi bir zorunluluğunuz olmaz.
 • Özgüven elde edersiniz.
 • Gölge yazarın; editörlük / redaktörlük, yazar koçluğu ve ön okuma gibi hizmetlerinden de faydalanabilirsiniz.