kitap yazdırmak

Zamanın hızla ilerlediği bir çağda yaşıyoruz. Günler, aylar ve hatta yıllar bile hiç farkında olmadan olabildiğince hızlı bir şekilde ilerliyor. Yıllar sonra geriye bir dönüp baktığımızda zamanın hızla geçişine adeta hüzünlü gözlerle tanıklık ediyoruz. Zamana her yıl yenik düşen yaşımız, belki de hız çağının en hüzünlü hamlelerinden birine tanıklık etmemizi sağlıyor.

Özellikle pandemi gibi dünyanın olağanüstü bir hal yaşadığı dönemde geçen süreyi takip etmekte zorlanıyoruz. Tüm günlük yaşantımızı evin içine sığdırmaya çalışırken, takvimlerin hızla ilerleyişi de kaçınılmaz hale geliyor. 

Hızlı zaman çağında günlerimiz göz açıp kapayıncaya kadar geçerken, zihnimizde bazı anılara hala yer verebilmek zorlaşıyor. Kimisi bunun için günlük tutarken, kiminin de hayatında yaşadığı önemli anları kalıplaştırdığı bir kitap sayesinde geçmişine tanıklık ediyor. Ancak ömrümüzün bir noktasına hitap eden fikirleri, düşünceleri ve yaşanmışlıkları kâğıda aktarmak göründüğü kadar kolay olmuyor. Öncelikle içerisinde bir yazım yeteneğine ihtiyaç duyuyor.

Günümüzde herkes yaşadıklarını, düşüncelerini ve fikirlerini bir kalem yoluyla kâğıda aktarmak istiyor. Fakat bunun için gerekli olan “yazım kabiliyeti” birçok kişinin önünde beliren en büyük engellerden birin oluşturuyor. Zihninde birikenleri kâğıda dökmekte zorlanan kişilerin öncelikle olarak yardımına gölge yazarlık koşuyor.

Gölge Yazarlık Nedir?

Edebiyat dünyasına adım atmak isteyen bireyler öncelikle “hayalet yazar nedir?” ya da “hayalet yazarlık ne demek?” konularını araştırırken kendilerini bulurlar. Hayalet yazar anlamını da taşıyan gölge yazar; bir fikrin ya da düşüncenin edebi bir eser haline getirilerek kitaba aktarım sürecini gerçekleştiren kişilere verilen isimdir. Kitap yazdırmak isteyen ancak gerekli yazım yeteneğine sahip olmayan, bir eser elde edebilmek için yeterli süreci karşılamayan ya da kitap yazımı için gerekli motivasyonu bulamayan kişiler tarafından sıklıkla gölge yazarlığa başvurulur. Gölge yazarlığın edebiyat dünyasına adım atmak isteyen kişiler için birbirinden faydalı birçok avantajları bulunur.

İlginizi Çekebilir:  Gölge Yazar Fiyatları ve Gizlilik

Gölge Yazarlığın Avantajları Nelerdir?

Gölge yazarlık hizmetinden yararlanan kişiler;

 • Kolaylıkla edebiyat dünyasına güçlü, hızlı ve emin bir adım atabilirler.
 • Yazarların bir edebi eseri oluşturmak için sağlamaları gereken motivasyona ve gerekli süreye ihtiyaçları yoktur.
 • Kariyer yaşamlarını edebiyat alanında sürdürebilirler.
 • Eserleriyle edebiyat dünyasında tanınan bir yazar olabilme imkanına erişirler.
 • Gölge yazarlığın haricinde; editörlük / redaktörlük, yazar koçu ve ön okuma işlemlerinden de faydalanabilirler.
 • Bir kitabı yazdıktan sonra yayınevlerinin uzun süreçli ön okuma aşamalarına girmek zorunlulukları yoktur. Gölge yazar, tüm işlemleri halleder.
 • Kitaplarını güçlü yayınevleri bünyesinde bastırma imkanına erişebilirler.
 • Roman, hikâye (öykü), biyografi, anı, gezi yazısı, konuşma metni, kişisel gelişim, şiir gibi her alanda eserleriyle edebiyat dünyasına adlarını yazdırabilirler.
 • Yayınevlerinin uçuk kitap yazdırma fiyatlarına maruz kalmadan, ücretsiz olarak kitaplarını gölge yazar sayesinde bastırabilirler.
 • Birçok eğitmen ve siyasetçi gibi kitaplarını hayalet yazar sayesinde yazdırıp, edebiyat dünyasında hayran kitlesine ulaşabilirler.
 • Kitabınızın gölge yazar tarafından yazıldığını kamuoyunun hiçbir mecrasında duyurmak zorunda kalmazsınız. Gölge yazarlık; yazar ve hayalet yazar arasında imzalanan bir gizlilik sözleşmesinin esasına dayanır.
 • Özgüvenleri ve geleceğe yönelik umutları oldukça aktif olur.
 • Ücretsiz kitap bastırmak için ideal bir oluşuma sahip olabilirler.
 • Kitaplarının basım aşamasında herhangi bir ücret vermezken; satış yüzdelerinden belirli bir pay elde edebilirler.
 • Yayınevlerinin ön okuma aşamalarına kitabı gönderdikten sonra herhangi olumsuz bir geri dönüşle motivasyonlarında sarsıntıya neden olmadan gölge yazarın yayınevleriyle kurduğu günlü bağ sayesinde ön okuma işlemlerinden kolayca geçerek edebiyat dünyasına adım atabilirler.

Gölge Yazarlık Ücretleri Nasıldır?

Günümüzde gölge yazar sayesinde edebiyat dünyasına adım atmak isteyen yazarlar öncelikle “Gölge yazarlık ücretleri nasıl?” konusunu araştırırlar. Gölge yazarlık bünyesinde yayınevlerinin uçuk baskı ücretlerine ve ön okuma süreçlerinin uzunluğuna maruz kalmadan kitabınızı bastırabilirsiniz. Gölge yazar sizin için kitabınızı yazdıktan sonra ön okuma işlemi için yayınevlerine gönderir. Ardından baskı işlemi gerçekleşen kitabınızla edebiyat raflarında yer alabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Fikir ve Yazar Arasındaki Bağ : Gölge Yazarlık

Hayalet yazarlık ücretleri, gölge yazara gönderilen eserin konusu, uzunluğu ve türüne ilişkin bir e-posta sonrasında hayalet yazar tarafından kararlaştırılır ve fikir sahibine sunulur. Aynı zamanda gölge yazar ve fikir sahibi tarafından gizlilik sözleşmesi sonrasında kitabın yazım aşamalarına başlanır. İmzalanan gizlilik sözleşmesi kitabın tüm haklarının yazara ait olduğunu beyan eder ve yazarın beyanı olmadığı sürece kamuoyunun hiçbir mecrasında kitabın bir gölge yazar tarafından yazıldığı bilgisi paylaşılmaz.

Gölge yazar, kitabınızın yayınevi aşamasında ücret almamasının yanı sıra kitaplarınızın satış aşamalarından belirgin bir pay almanızı sağlar. Basım aşamasında hiçbir ücret ödememenizin yanında kitabınızın satışlarından da pay elde edebilme hakkına sahip olursunuz.

Gölge Yazarlık Aşaması Gizli Midir?

Gölge yazarlık, hayalet yazar ve fikir sahibi arasında imzalanan gizlilik sözleşmesinin esasında kendine özgü bir gizliliğe dayanır. Kitabın gölge yazar tarafından yazıldığı hiçbir mecrada paylaşılmaz ve kitabın içeriğinde de bu bilgiye dair bir yazıya yer verilmez.

Hayalet yazarlığın “çalışmaya katkıda bulunanların ismini yazmamak” ilkesinin yanında ödüllendirilmiş yazarlıkta da “çalışmaya katkıda bulunmayanların adını yazmak” gibi bir ilke mevcuttur. Günümüzde bir kitabı yazmadan edebiyat dünyasına katılım sağlamak bireyler sıklıkla “ödüllendirilmiş yazarlık nedir?” konusunu araştırırken kendilerini bulurlar. Ödüllendirilmiş yazarlığın, gölge yazarlık ile benzer yönleri mevcuttur. Gölge yazarlıkta da bir kitabın yazımına katkı sağlamasanız da içerisinde kendi adınıza sahip olabilirsiniz.