kitap bastırmak
Eğer dünyaya anlatacak bir fikriniz varsa, kitap bastırmak bunun için en iyi yoldur. Zira söz uçar yazı kalır. Kitaplar, kütüphanelerde, evdeki raflarda ve sahaflarda yıllarca saklanabilir.
Ne var ki kitap çıkarmak o kadar kolay değil zannedilir. Çünkü yayınevleri seçicidir, matbaaların kitap basma maliyeti de fazladır. Üstelik kağıt, ithal olduğu için dolara endekslidir bu da her geçen gün fiyatları artırır.
Bütün bunlara rağmen umutsuz olmaya gerek yoktur. Çünkü kitap baskı için yazarlara yardımcı olan şirketler vardır. Bu şirketler, yani kitap basım yayınevleri hizmetleri kolay ulaşılabilir bir şekilde sunar ve makul bir fiyat çıkarırlar.
Gerek kişisel yayıncılıkla yeni ilgilenmeye başlayın, gerekse uzun süredir bu işlerin içinde olun, her zaman öğrenilecek bir şeyler vardır. Destekli yayıncılık modelini destekleyen yayınevleri size yardımcı olacaktır.
Bu yayınevlerinin büyük çoğunluğu kitap baskı fiyatları gibi masrafları sizden alır. Çünkü kitabın satılmaması durumunda zarara girmek istemezler. Eğer geniş kitlelere değil de sevdiğiniz özel birine kitap armağan etmek, yani hediye kitap bastırmak istiyorsanız, bu da mümkündür.
Sınırlı sayıda kitap basılması durumunda kitap sayısı azaldığı için masraflar da azalacaktır. Dijital baskı ofset yöntemi kullanılıp talep miktarı kitap üretmek mümkün olmaktadır. Böylece özel günlerde anne, baba, öğretmen, eş, sevgili, arkadaş için hediye kitap basımı tercih edilmektedir. Kitap en özel hediyelerden biridir.
Sadece özel zamanlar için değil, kitabı rafları süsleyen gerçek bir yazar olabilmek için de kitap bastırmak isteyenler vardır. Edebiyat dünyasına kişisel destekli yayıncılıkla atılmak isteyen yazar adaylarına yardımcı olan yayınevleri, fiyatları makul düzeye çekmek için kitap yayın paketleri sunmaktadır.
Genelde kitap sayısına göre birkaç bin lira tutan bu masrafları yazar adaylarının kimi üstlenmekte, kimi de karşılayamamaktadır. Bu, yazarlık kapısının yeterince parası olmayanlara kapalı olduğu anlamına gelmez. Çünkü kimi yayınevleri ücretsiz kitap çıkarmak için seçenek sunmaktadır. Kimi firmalar da sadece dizgi ve kapak tasarım ücretini yazardan alır, baskı ücretini kendisi karşılar. Dolayısıyla her bütçeye uygun şekilde kitap yayınlama seçenekleri vardır.
İlginizi Çekebilir:  Edebiyat Dünyasına Güçlü Adım: Gölge Yazarlık