ücretsiz kitap bastırma

Edebiyat alanında güçlü bir kariyer planlamak ve yazarlık mesleğini icra etmek isteyen bireylerin öncelikli olarak bir yazım kabiliyetine sahip olması gerekir. Olay örgüsü, zaman-mekân kavramı ve Türkçe imla kurallarına ilişkin bir bilgi gereksinimi doğuran yazarlık, üretim ve basım aşamalarında birçok adımı beraberinde getirir.

Bir kitabın yazım aşaması oldukça zorlu ve meşakkatli bir süreçtir. Eseri üretmek için yazım sürecine yeterli vakti bulamayan bireyler gölge yazarlığın bünyesine başvururlar. Hayalet yazarlık anlamını da taşıyan gölge yazarlık bünyesinde fikir sahibinin düşüncesi çerçevesinde ele alınan kitap, başarılı bir yazım sürecinden geçerek teslim edilir. Gölge yazarlık, fikir sahibi ve yazar arasında eserin edebiyat dünyasına kazandırılma aşamasında yapılan bir tür iş birliğidir.

Gölge Yazarlık Nedir?

Gölge yazarlık; bir kitabın edebiyata kazandırılma süreçlerinde fikir sahibinin düşüncelerinin kurgulanarak başarılı bir yazar tarafından kaleme alınmasını amaçlayan oluşumdur. Gölge yazarlık hizmetlerinde kitabın yazım, basım ve yayın gibi tüm işlemleri makul fiyatlarla gerçekleştirilir.

Gölge yazarın bir eser üzerinde yazım alanından başka editörlük (redaktörlük), ön okuma ve yazar koçu gibi hizmetleri de mevcuttur. Gölge yazar, talep edilen hizmet bünyesinde kitabın yazım, düzeltme, raporlama, koçluk gibi tüm işlemlerinin gerçekleştirilerek basıma hazır hale getirilmesini sağlar.

Gölge yazarlık ücretleri eserin sayfa sayısı ve türü gibi birçok seçeneği sunulduğu bir rapor ekseninde gölge yazar tarafından belirlenir. Belirlenen ücretin akabinde yazım işlemlerine başlanan eserin basım ve yayın aşamalarında gölge yazar hiçbir ek ücret talep etmediği gibi fikir sahibinin yayın işleminden sonra kitabın her satışından payını alabilmesine olanak sağlar. Günümüzde kitapların satışlarından yazarlara hak vermeyen yayınevlerinin yanı sıra gölge yazarlık bünyesinde fikir sahibi tüm haklarına erişim sağlayabilir.

Gölge Yazarlıkta Kitap Yazım ve Basım İşlemleri

Gölge yazarlık bünyesinde bir kitabın edebiyat dünyasına kazandırılma aşamasında öncelikle yazım süreçleri gerçekleştirilir. Gölge yazar, fikir sahibinin düşünceleri çerçevesinde kurguladığı metni kurallara uygun bir biçimde yazıya aktarır ve bir metin elde eder. Elde edilen metnin basım aşamalarında gölge yazarlığın avantajları söz konusu hale gelir.

İlginizi Çekebilir:  Edebiyat Dünyasına Güçlü Bir Adım: Gölge Yazarlık

Günümüzde kitaplarını bastırmak isteyen eser sahipleri “bedavaya kitap basan yayınevleri ya da ücretsiz kitap basan yayınevleri” arayışlarına girerler. Ancak günümüzde yayınevlerinin kitaplar için biçtiği uçuk ücretlerin yanında ucuza kitap bastırmak neredeyse imkânsız denecek kadar zordur. Parayla kitap basan yayınevleri, eserlerin edebiyat dünyasına kazandırılması için verdikleri uçuk ücretlerin yanı sıra kitabın satış yüzdesinden herhangi bir payı yazara sunmazlar.

Gölge yazarlık, yazım alanında sunduğu kolaylıkların yanı sıra basım aşamasında da fikir sahibine oldukça avantaj sağlar. Ücretsiz kitap bastırmak için bulunmaz bir imkân sunan gölge yazarlık bünyesinde eserin yazım aşamalarını tamamlayan gölge yazar, yayınevi ve fikir sahibi arasında bir köprü görevini üstlenir. Başarılı yayınevleri tarafından kitabın ön okuma işlemine gönderilmesini sağlayan gölge yazar, bu aşamada hiçbir ücret talep etmez. Aynı zamanda basım aşamasından ücret almadığı gibi parayla kitap basan yayınevlerinin yanı sıra kitabın satış ücretlerinden de belirgin bir pay elde edilmesini sağlar.

Gölge Yazarlık Güvenli Midir?

Bir eserin edebiyat dünyasına kazandırılma aşamasında gölge yazara başvuran fikir sahibinin kafasında gölge yazar oluşumunun güvenliğine dair birtakım soru işaretleri meydana gelebilir. Gölge yazarlık bünyesinde kitabın yazım işlemine başlanmadan önce fikir sahibi ve gölge yazar tarafından eserin haklarını koruyan ve bir gölge yazar tarafından yazıldığını kamuoyuna bildirilemeyeceğini garanti eden bir gizlilik sözleşmesi imzalanır. Sözleşmenin akabinde eserin içeriği ve hakları hiçbir şekilde kamuoyuyla paylaşılmaz.