çok satan yayınevleri

Hepimiz edebiyat dünyasına güçlü bir adım atmak ve hayran kitlesine ulaşmak isteriz. Bir kitabın yazım aşamalarının yanında belki de en heyecan verici kısmı, kitabevinde ünlü yazarların raflarının yanında adınızın yazdığı bir kitabı görebilmektir. Sosyal medya aracılığıyla da büyük hayran kitlelerine ulaşabileceğiniz kitabınız, sizin için edebiyat dünyasına atılmış en büyük adımlardan biri olacaktır.

Edebiyat dünyası içerisinde güçlü, iddialı ve eşsiz eserler barındırır. Birçok eser içerisinde yazarın heyecanlı hayallerini, güçlü fikirlerini ve önemli düşüncelerine yer verir. Günümüzde özellikle yazarların hayata bakış açılarını yansıtmak için tercih ettiği kitap yazma serüveni, beraberinde eşsiz bir eser birikimini getirir.

Kitap yazma serüveni dışarıdan bakıldığında birçok kişi için benzersiz bir tecrübe olsa da bazıları için oldukça zorlu bir süreçten ibarettir. Güçlü bir yazım kabiliyetine ihtiyaç doğuran bir kitabı yazma serüveninde güçlü hayal gücünün yanında, duygu ve düşünceleri kelimelere aktaracak yazım kabiliyetinin de mutlaka var olması gerekir. 

Günümüzde edebiyat dünyasında parayla kitap basan yayınevleri oldukça yaygındır. Bu nedenle kitapların edebiyat dünyasına güçlü bir adım atabilecek kadar derin bir yazım kabiliyeti içermesine bakılmaksızın, eser raflarda yerini alır. Söz konusu durumun olumsuz sonuçlarını şüphesiz ki günümüzde edebiyat dünyasına kazandırılan ve birçok eleştirmen tarafından olumsuz yorumlar alan kitaplarla görebiliriz. 

Unutmamalısınız ki; bir kitabın edebiyat dünyasına girmesi kolaydır ancak güçlü bir yazım kabiliyetiyle girmesi zorlu ve meşakkatli bir süreçtir.

Edebiyat dünyasına güçlü bir yazım kabiliyetiyle adım atmak isteyen fakat güçlü bir kaleme sahip olmayan bireyler tarafından sıklıkla “gölge yazarlık” konusu araştırılır. Gölge yazar; kitabın bir fikir ya da olay örgüsü çerçevesinde yazılarak, güçlü bir yazım kabiliyetiyle edebiyat dünyasına girmesine öncü olur. 

Ghostwriter (Hayalet Yazarlık) Nedir?

Gölge yazarlık anlamını da taşıyan hayalet yazarlık; bir eserin fikir ya da düşünce çerçevesinde ele alınıp, güçlü bir yazım tekniğiyle basılı eser haline dönüştürülme sürecine verilen isimdir. Kısacası gölge yazarlık; fikir sahibi ve gölge yazar arasında bir kitabın edebiyat dünyasına kazandırılma serüveninde yapılan iş birliğidir. 

Gölge Yazarlığın Yazara Kazandırdığı Avantajlar Nelerdir?

Gölge yazarlık; yazarın edebiyat dünyasına güçlü bir adım atmasının yanında, kariyer yaşamına kadar birçok avantajı birlikte sunar.

 • Gölge yazarlık sayesinde edebiyat dünyasına güçlü bir adım atabilirsiniz.
 • En ucuz kitap basımı imkanını sağlayan gölge yazarlık sayesinde kitapların basım aşamasında yayınevlerine hiçbir ücret ödemez ve satışlarından bir pay elde edebilirsiniz.
 • Roman, şiir, anı, senaryo, konuşma metni, öykü, gezi yazısı gibi her alanda edebiyat dünyasına girebilirsiniz.
 • Kariyerinizi edebiyat alanında sürdürebilirsiniz.
 • Günümüzde kitap yazmaya vakit bulamayan profesörler, doktorlar ve siyasetçiler gibi siz de gölge yazarlığa başvurarak mesleğinizde önemli bir adım atabilirsiniz.
 • Fikir sahibi ve gölge yazar arasında imzalanan gizlilik sözleşmesinin esasına bağlı kalarak kitabınızın bir gölge yazar tarafından kaleme alındığı kamuoyunun hiçbir mecrasında paylaşılmaz. 
 • Gölge yazarlığın yanında editörlük / redaksiyon, ön okuma ve yazar koçu hizmetlerine de erişebilirsiniz.
 • Gölge yazar sayesinde kitabınızın güçlü bir yayınevi tarafından basılmasını sağlayabilirsiniz.
 • Gölge yazar tarafından yazılan kitabınızın yayınevi sürecinde beklemeden ön okuma işleminden başarıyla geçerek, kısa sürede basılı bir eser haline getirilmesini sağlayabilirsiniz.
 • Özgüven elde edersiniz.
 • Edebiyat dünyasında güçlü bir hayran kitlesine ulaşabilirsiniz.
 • Kitabınızın birçok kitabevinde yer almasını sağlayabilirsiniz.
 • Kitabın yazım aşamalarında her yazarın yaşadığı motivasyona yönelik kayıpları yaşamak zorunda kalmazsınız.
 • Kitabınızın yayın işlemleri gerçekleştirildikten sonra güçlü yazarların eserlerinin yer aldığı raflarda kendi adınıza ait bir kitaba sahip olabilirsiniz.
İlginizi Çekebilir:  Edebiyat Dünyasına Güçlü Bir Adım: Gölge Yazarlık

Gölge Yazarlık Ücretleri Nasıldır?

Edebiyat dünyasına güçlü bir kitapla adım atmak isteyen fikir sahipleri soluğu gölge yazarlıkta alırlar. Gölge yazarlığa başvurmak isteyen kişiler öncelikle gölge yazarlığın ücretlerine yönelik bir araştırma aşamasını üstlenirler. Gölge yazarlığın ücretleri; fikir sahibinin eserin sayfa sayısı, olay örgüsü, türü ve çeşitli bilgilerini içeren metni gölge yazara bir rapor şeklinde sunmasıyla kararlaştırılır.

Gölge yazarlık özellikle baskı ücretlerine yönelik herhangi bir ücretin söz konusu olmamasıyla dikkat çeker. Günümüzde yayın evleri uçuk kitap basımı fiyatları ile adeta korkutucu bir ticari süreci söz konusu hale getirirler. Hal böyle olunca kitaplarını bastırmak isteyen kişiler öncelikle “ücretsiz kitap basan yayınevleri” konusunda araştırmalar yaparlar. Gölge yazarlıkta kitap baskı fiyatları konusunda fikir sahibinin cebinden hiçbir ücretin çıkmasına gerek kalmaz. Kitabın tüm basım ve yayın işlemleri, gölge yazarla anlaşılan ücretin sınırları çerçevesinde belirlenir.

Günümüzde kitap basım yayınevleri, ön okuma sürecine tabii tuttukları kitabı baskı aşamasına dahil ettikten sonra yazardan uçuk bir ücret beklentisinin yanı sıra; kitabın satış yüzdesinden de hiçbir pay vermezler. Fakat gölge yazarlık bünyesinde kitabını yazdıran ve basım aşamaları gerçekleştirilen fikir sahibi, kitabın satış yüzdelerinden kendine özel payını elde eder.

Gölge Yazarlık Güvenli Midir?

Günümüzde kitap yazmaya yönelik kabiliyetinde zorluklar çeken, yazmak için vakit bulamayan ve adım atacak cesareti bulamayan kişilerin başvurduğu gölge yazarlık oluşumu birçok açıdan güvenli bir platformdur. Gölge yazarlık bünyesinde öncelikle fikir sahibi ve gölge yazar arasında eserin haklarını koruyan bir güvenlik sözleşmesi imzalanır. İmzalanan güvenlik sözleşmesinin akabinde kitabın bir gölge yazar tarafından kaleme alındığı, fikir sahibinin beyanı olmadıkça paylaşılmaz ve eserin tüm hakları korunur.