nasıl yazar olunur

Hayatımız boyunca yaşadığımız anıların ve edindiğimiz tecrübelerin birinin yaşamına dokunmasını hepimiz arzularız. Yürüdüğümüz tecrübe dolu yollarda biriktirdiğimiz birçok anı ve tecrübe, başka birilerinin hayatına dokundukça daha anlamlı hale gelir. Günümüzde edebiyat raflarında yerini alarak adından sıklıkla söz ettiren kitaplar, mutlaka birilerinin hayatına dokunarak, bir tecrübe adımı oluşturur. Örneğin okuduğumuz bir kişisel gelişim kitabından edindiğimiz tecrübelerle hayatımızı şekillendirirken; romanın karakterlerine yönelik beslediğimiz uyum sayesinde empati yeteneğimizin de gelişmesine katkı sağlayabiliriz.

Bireylerin edebiyat dünyasına adım atmasında öncelikle bir yazım yeteneği önem kazanır. Yaşama dair fiziksel her anı ve tecrübenin kâğıda doğru şekilde aktarımı ancak doğru kelime gruplarının seçilebilmesiyle sağlanabilir. Aynı zamanda yazarlığın bir gereksinimi olarak hayal gücü de hikâyenin şekillenmesinde ve insanlara birçok yönden hitap etmesinde önemli rol oynar. Yazım yeteneği gelişmiş, doğru kelimelerin kullanımına aşina ve metin bütünlüğünü kurabilen kişilere edebiyat dünyasında yazar adı verilir.

Yazar Nedir?

Yazar; yaşam içerisindeki anıların ya da gerçekleşmesi mümkün olmayan kurguların hayal gücü sayesinde geliştirilerek, doğru kelimelerin seçilmesiyle kâğıda aktarım sürecini başarıyla sağlayan kişilere verilen isimdir.  Yazar, hayatta kelimeleri, fikirleri ve kurgularıyla yer alır. Kişinin iyi bir yazar olmasını sağlayan olgulardan biri şüphesiz yaşamış olduğu hayat tecrübesidir. Yaşamda farklı tecrübeleri deneyimlemiş ve hafızasında konumlandırmış kişiler, bu anıları bir kurgu yeteneğiyle birleştirerek kâğıda aktarım sürecini sağlayabilirler. 

“Yazarlık nedir?” sorusu sorulduğunda verilmesi gereken mutlak cevaplardan biri de Türkçe kelime hakimiyeti ve kurgusal yetenektir. Kişinin Türkçe kelime dağarcığının genişliği, zihninde kurguladığı hikayelere uygun kelime seçebilmesi ve doğru yerde kullanabilmesi için büyük bir önem taşır. Kelimelerin doğru yerlerde kullanımı, hikâyenin sağlıklı bir kurguya sahip olması için önemli bir gereksinimdir. Doğru kelimeler ve hikayelerle kurgulanmış hikayelerin edebi yönden değeri yüksektir.

İlginizi Çekebilir:  Edebiyat Dünyasına Güçlü Bir Adım: Gölge Yazarlık

Günümüzde birçok insan, kelimeleri kâğıda aktararak bir kurgu aşamasını sağlamak istese de bazen başarılı olamayabilir. Sözel hafızası gelişmemiş ya da kelime hakimiyeti bulunmayan kişiler sıklıkla “nasıl yazar olabilirim?” sorusunu sormaktan geri kalmazlar. Edebi yönden birçok eksikliği bir arada bulunduran kişilerin yazar olması oldukça zordur. Fakat bu zorluk, edebiyat dünyasına atılacak adımın önündeki istek kadar güçlü değildir. Düşüncelerini bir metin haline getirmek isteyen ancak yeterli yazım yeteneğine sahip olmayan kişiler, gölge yazarlık hizmetine başvururlar.

Gölge Yazarlık Nedir?

Gölge yazar; yazım alanında birçok eksiği bulunan ancak buna rağmen edebiyat yaşamına adım atmak isteyen kişilerin imdadına yetişen bir oluşumdur. Gölge yazar, bir fikir ya da kurguya sahip olan ancak yazım yeteneğine sahip olmayan kişilerin, düşüncelerini metne aktarma sürecini üstlenen kişiye verilen isimdir. Kısaca gölge yazar; fikir sahibinin düşünce ya da fikrini kurgulayarak, doğru metinlerle kâğıda aktarımını sağlayan kişidir. 

Gölge yazar, fikir sahibinin düşüncelerini öncelikli olarak diner ve öğrenir. Bu fikirlerin kâğıda aktarım sürecinde ihtiyacı olan doğru kurgulama tekniğini belirler. Belirlediği standartlar çerçevesinde geniş kelime dağarcığı sayesinde doğru kelimeleri seçerek, düşüncenin metne aktarım işlemini üstlenir. Gölge yazarın hizmeti sayesinde yazım yeteneğine sahip olmayan kişiler de edebiyat dünyasına güçlü bir adım atabilecek yeni eserlerin sahibi olabilir.

Gölge yazarlık, fikir sahibine edebiyat dünyasına güçlü bir adım atabilme avantajının yanında, birçok avantajı da aynı oranda sağlar. 

Gölge Yazarlığın Avantajları Nelerdir?

Gölge yazarlık sayesinde;

 • Edebiyat dünyasına güçlü bir adım atarak, kısa sürede bir hayran kitlesine erişebilirsiniz.
 • Roman, hikâye (öykü), anı, sunum metni, kişisel gelişim, şiir, otobiyografi ve biyografi gibi birçok edebi türde eserin yazarı olarak anılabilirsiniz.
 • Yazım aşamasında motivasyon düşüklüğü, zaman harcama ve kafa karışıklığı gibi olumsuz duygu durumlarına maruz kalmanız gerekmez.
 • Edebiyat alanında güçlü bir kariyer yapabilirsiniz.
 • Kitabınızın bir gölge yazar tarafından yazıldığı kamuoyunun hiçbir mecrasında izniniz olmadığı sürece paylaşılmaz.
 • Haklarınız %100 güvenlik sözleşmesi esasına bağlı olarak korunur.
 • Gölge yazarlık, editörlük hizmeti, yazar koçu ve ön okuma gibi birçok hizmete de aynı anda erişim sağlayabilirsiniz.
 • Parayla kitap basan yayınevlerine yüklü meblağlar vermeden, kitabınızın baskısını ücretsiz elde edebilirsiniz.
 • Farklı yayınevlerinin baskı için aldığı uçuk ücretler ve satışından tanımadığı hakların aksine gölge yazarlık sayesinde kitabınızı ücretsiz bastırdığınız gibi satış yüzdesinden de pay elde edebilirsiniz.
 • Edebi değeri yüksek bir metinle edebiyat dünyasına adım atabilirsiniz.
 • Kitabınızın ön okuması yapılmış ve kusursuz biçimde yayınevlerine gönderilmesi için köprü görevini üstlenir.
İlginizi Çekebilir:  Hayaller Ortak, Kelimeler Farklı: Hayalet Yazarlık

Gölge Yazarlığın Hizmetleri Nelerdir?

Gölge yazarlık hizmetinin; yazar koçu, ön okuma, gölge yazarlık ve editörlük (redaktörlük) adı altına dört farklı hizmeti bulunur.

Editörlük (Redaktörlük)

Edebiyat dünyasına edebi değeri yüksek bir metinle adım atmanın en önemli koşullarından bir tanesi hatasız bir metin elde edebilmektir. Gölge yazar editörlük hizmeti sayesinde yazdığınız metni alır, okur ve değerlendirir. Değerlendirme sürecinde metin içerisindeki hatalı gidişat, yanlış kelime kullanımı, hatalı imla kuralları ve noktalama işaretlerini düzenleyerek, kusursuz bir metni size ulaştırır. Gölge yazarlığın editörlük (redaktörlük) hizmeti sayesinde kusursuz ve edebi değeri yüksek bir metin ile edebiyat dünyasına güçlü bir adım atabilirsiniz.

Ön Okuma

Bir metnin yayınevlerinin basım aşamasına gönderilmeden önce okunup değerlendirilmesi çok önemlidir. Gölge yazar ön okuma hizmetinde, metninizi baştan sona değerlendirir ve çeşitli gidişat hatalarını, kurgusal yanlışları, karakter düzenlemelerini bir rapor bünyesinde sunar. Gölge yazarlığın ön okuma hizmeti, hatalarınızı saptayıp, oluşturduğu bir raporu size sunmasını kapsar.

Gölge yazarın ön okuma ve editörlük hizmeti sıklıkla birbirine karıştırılır.  Bir edebi metin alındığında gölge yazar tarafından ön okuma hizmetinde yalnızca metin içerisindeki yanlışlar okunup saptanması sağlanırken; editörlük hizmetinde neredeyse tüm hatalar belirlenir ve düzenlenir. Ön okuma hizmeti metin içerisinde bir düzeltme sağlamazken; editörlük hizmeti sonrası kusursuz bir dosya metin sahibine sunulur.

Bir metnin gölge yazarın ön okuma aşamasından geçerek, hatalarının saptanması oldukça önemlidir. Gölge yazarın yönergelerini takip ederek metin içerisinde yapılan düzeltmeler, kusursuz bir metin elde edilmesini sağlar. Bu sayede yayınevlerinin baskı öncesi kurduğu ön okuma işlemine gönderildiğinde, başarılı bir sonuç alması da kaçınılmaz olur.

Yazar Koçu

Bir yaşam koçu, hayata dair çeşitli düzenleme ve motivasyon aşamalarını üstlendiği gibi; yazar koçunun da amacı bir kitabın daha kusursuz elde edilmesini sağlayan motivasyon için yardımcı olabilmektir. Birey kitabın yazım aşamasında motivasyon kaybı, kurgusal hatalar ve umutsuzluklar gibi birçok olumsuzluğu aynı anda yaşayabilir. Yazar koçu, metnin üretim aşamasından baskı aşamasına dek tüm yazım süreçlerinde yazarın yanında olarak desteğini verir ve edebi değeri yüksek bir metnin üretilmesine katkı sağlar.

İlginizi Çekebilir:  Edebiyat Dünyasına Güçlü Bir Adım: Gölge Yazarlık

Gölge Yazar

Söz konusu çalışmalar içerisinde en çok tercih edilen hizmetlerden biri de gölge yazardır. Gölge yazar; bir fikir ya da düşünce çerçevesinde olayları kurgulayarak, doğru kelimelerle kâğıda aktarımını sağlar. Gölge yazar, bir kişinin yazım yeteneği ya da yeterli kurgu düşüncesine sahip olmadığı süreçte dahi edebiyat dünyasına güçlü bir adım atabilmesini sağlayan, en faydalı oluşumlardan bir tanesidir.