nasıl yazar olunur

Günümüzde bireylerin kendilerini ifade etme yöntemi olarak sıklıkla başvurduğu yazarlık, birçok platformda okuyucularla buluşuyor. Amatör yazarların yazıları sosyal medyada belirgin bir ün kazandıktan sonra çeşitli yayınevleri tarafından basım işlemleri gerçekleştirilip edebiyat dünyasına kazandırılıyor. Kitap yayınlama sürecinin bir diğer yöntemini de yazılı eserleri yayınevleri bünyesine göndermek üzere gerçekleşiyor. Fakat yayınevleri bünyesinde yer alan milyonlarca eser dosyası arasından yalnızca ön okuma işlemlerini geçen kitaplar basım aşamasına yönlendiriyor. Söz konusu süreç oldukça uzun bir zaman alıyor.

Yayınevlerinin biçtiği uzun süreçler ve ön okuma işlemlerinden alınan olumsuz geri dönüşlerde birçok yazarın edebiyat dünyasına attığı adımda şevki kırılıyor. Ancak tüm bu süreçlere karşı etkili bir yöntem olan hayalet yazar kitap yazım işlemlerinde kısa sürede eserler basılı bir metin haline gelerek yayına hazır hale eviriliyor.

Gölge Yazarlık

Günümüzde “nasıl yazar olabilirim?” sorusunu araştıran ve kitap bastırmak isteyen ancak yeterli zamanı ya da yazım yeteneği bulunmayan bireyler sıklıkla gölge yazarlık bünyesine başvuruyor. Gölge yazarlık; kitap çıkarmak ve eseriyle edebiyat dünyasına başarılı bir adım atmak isteyen bireylerin taleplerine yönelik birçok hizmeti karşılıyor. Hayalet yazarlık anlamını da taşıyan gölge yazarlık bünyesinde öncelikle bir düşünce çerçevesinde fikri kurgulayarak başarılı bir biçimde kâğıda aktarımını sağlayan gölge yazar, basıma hazır ve kusursuz bir eser elde ediyor. Kitap bastırma sürecinde yayınevlerinin uçuk fiyatları ve uzun mühletlerinin yanı sıra gölge yazar, eserin ünlü yayınevlerinin ön okuma işleminden geçerek başarıyla yayına hazır hale getirilmesini sağlıyor. Pahalı kitap basımı sağlayan yayınevlerinin aksine gölge yazar, basım işlemi için fikir sahibinden hiçbir ücret talep etmiyor ve kitabın satış payından hak alabilmesine olanak sağlıyor.

Gölge Yazarlık Hizmetleri Nelerdir?

Gölge yazarlık, bir eserin yayına hazır hale getirilme sürecine dek edebiyat dünyasına güçlü bir adım atabilmesini amaçlayan birçok hizmeti de bünyesinde barındırır. Yazım işleminin yanında gölge yazarın editörlük (redaktörlük), ön okuma ve yazar koçu gibi hizmetleri de mevcuttur.

İlginizi Çekebilir:  Anı Kitabı / Hayat Hikayesi Kitap Yazdırma

Editörlük (Redaktörlük)

Metnin editörlük alanına yönelik kusursuzluğu edebi kalitesini belirleyen en temel ögelerden biridir. Editörlük hizmeti kapsamında gölge yazar metin içerisindeki imla kuralları, noktalama işaretleri ve olay örgüsü gibi kurallara ilişkin tüm kontrolleri sağlayarak düzeltme aşamasını gerçekleştirir. Gölge yazarlığın editörlük hizmeti bünyesinde kusursuz ve eksiksiz bir metin elde edilir.

Ön Okuma

Gölge yazarlığın ön okuma hizmeti bünyesinde bir eserin tüm okuma işlemleri gerçekleştirilerek eserin gidişatı, hataları ve düzeltme detaylarına ilişkin detaylı bir rapor sunulur. Gölge yazarlıkta editörlük ve ön okuma hizmeti birbirine sıklıkla karıştırılır. Ön okuma işleminde yalnızca yazara detaylı bir rapor sunan gölge yazar, editörlük bünyesinde eserin tüm hatalarına ilişkin düzeltme aşamalarını gerçekleştirir.

Yazar Koçu

Bir eserin yazım aşamaları fiziksel ve zihinsel anlamda oldukça yorucu bir süreçtir. Yazarların eserin gidişatı hakkında yanılgıya düştükleri ve tıkanma yaşadıkları evrede gölge yazarın yazar koçu hizmeti devreye girer. Yazar koçu, eserin gidişatı hakkında yazarın bilinçlendirirken, zihinsel bir dinginliğin de sağlanmasına yardımcı olur.

Hayalet Yazarlık

Gölge yazarlık anlamını da taşıyan hayalet yazarlık, bir fikrin ya da düşüncenin çerçevesinde kurgulanmış olguların deneyimli bir yazar tarafından basılı bir metin haline getirilme sürecine verilen isimdir. Hayalet yazar; kitabın tüm yazım, basım ve yayın işlemlerini gerçekleştirerek kusursuz bir metnin fikir sahibiyle buluşmasını sağlarken, edebiyat dünyasına güçlü bir giriş yapmasına olanak sağlar. Bu sayede fikir sahibi eseriyle edebiyat dünyasında adını duyurma imkanına erişebilir.