kitap bastırmak

Hepimiz, hayatımızda yaşadığımız anların ve hayal gücümüzde türettiklerimizin kayda değer nitelikte olduğuna inanırız. Kimi zaman bu kaydı, fotoğraf ve video yoluyla bir anı olarak saklarız; kimi zaman da zihnimizde türettiklerimizi yazıya döküp, insanların hayatlarına bir nebze de olsa dokunabilmek isteriz. Fikirleri ve düşüncede tasarlanan olguları yazıya dökme kısmına gelindiğinde kimilerinin kafasında koca bir soru işareti meydana gelir. “Nasıl yazacağım?” sorusu çevresinde düşünceler kendi halinde döner durur. Yazıları bir basılı esere dönüştürme evresinde çığ gibi büyüyen soruların cevabı olarak hayalet yazarlık kendini gösterir. Gölge yazar anlamı da taşıyan hayalet yazarlık, bir fikrin ve düşüncenin çerçevesinde kitabın bir yazar tarafından ele alınması ve fikir sahibine ait kitap elde edilmesi işlemine verilen isimdir. Günümüzde ghostwriter adıyla da bilinen hayalet yazarlık, sıklıkla “ghostwriter ne demek?” sorusuyla kendisini gösteriyor. Sorunun bir cevabı niteliğinde olan hayalet yazarlıkta kitabın tüm yazım, editörlük ve ön okuma işlemleri gerçekleşiyor. (Gölge) Hayalet yazar, kitap bastırmak amacıyla yola çıkan fikir sahibinin düşünceleri çerçevesinde eseri şekillendirerek basılı bir kitap metni haline getirmesinde önemli rol oynuyor. Tüm yazım ve basım işlemleri hayalet yazar tarafından gerçekleştirilen eser, basılı bir metin hali ile edebiyat dünyasına kazandırılıyor. 

Ücretsiz Kitap Bastırmak

Günümüzde yazılan kitapların basım ücretleri yayınevleri tarafından çok uçuk bir düzeyde belirlenebiliyor. Durum böyle olunca, yazarların ya da kitaplarını gölge yazar vasıtasıyla oluşturanların kafalarında soru işaretleri söz konusu oluyor. Bahsi geçen gölge yazarlık bünyesinde, fikir sahibi ve kitap çıkartmak için başvuranların kafalarında oluşan soru işaretlerine yer olmuyor. Hayalet yazar da denilen gölge yazar, ücretsiz kitap bastırmak konusunda devreye giriyor. Gölge yazar tarafından yazılan kitabınızı yayınevlerine gönderirken herhangi bir ücret ödemenize gereksinim duyulmuyor. Aksine, kitaplarınızın satış süresince payda da alabiliyorsunuz. Gölge yazarlığın tercih edilmesinin nedenlerinden bir tanesini de fikir sahiplerinin kitaplarını bastırırken gölge yazar vasıtasıyla hiçbir ücret ödemeden basılı bir kitap sahibi olabilmesi oluşturuyor.

İlginizi Çekebilir:  Aynı Hislerin Farklı Anlatıcıları : Gölge Yazarlık

Kendi Kitabımı Bastırmak

Kendi kitabımızı bastırmak, gelecek yaşantımıza kazandırabileceğimiz en güzel tecrübelerden birini oluşturuyor. Özellikle fikir, tecrübe ve hayallere yer verilen kitapların bireysel hayatın içindeki önemi bir hayli yüksek oluyor. Gölge yazarlık bünyesinde fikir sahibi ve yazar arasında bir bağ oluşturan eser; tecrübe ve fikirlerin içeriğine yer veriyor. Kendi kitabımı bastırmak istiyorum diyen bireyler, temelde gölge yazarlık bünyesine başvurarak, kitaplarının tecrübeli bir el tarafından yazılmasına ve yayınevlerinde ücretsiz bir şekilde bastırılabilmesine olanak sağlıyor. 

Kitap Yazdırmak İstiyorum

Günümüzde kitap yazmak için insanların karşısına iki farklı yöntem çıkıyor. Birincisi kendi el ve yöntemlerinle kitabını yazmak olurken; ikinci yöntem gölge yazar bünyesinde kitabı yazdırmak ve bastırmaktan geçiyor. Kitap yazdırmak istiyorum diyen bireyler genellikle günlük hayatta kitap yazmaya vakit bulamayan, yazım teknikleri açısından geliştiğini düşünmeyen ya da olay örgüsü konusunda problem yaşan kişilerden oluşuyor. Gölge yazarlık, yalnızca kitabın yazım işlemleri ile sınırlandırılan bir olgunun yerini tutmuyor. Aksine gölge yazarlık; kitabın yazım, editörlük, ön okuma ve basım süreçlerinin hepsini içerisinde barındırıyor. Kitap yazdırmak isteyen bireylerin gölge yazarlıkta karşılaştığı bir diğer avantaj da edebiyat dünyasına kendi isimleri ile kazandırılmasından doğuyor. Gölge yazar, yazdığı kitapta fikir sahibinin izni olmadığı süreçte hiçbir şekilde hak ve isim talep etmiyor. Kitabevlerinde kitap, fikir sahibinin adıyla yer alıyor. Gölge yazarlığın avantajlarından faydalanan bireyler, kitaplarının ön okuması yapılmış bir şekilde gölge yazar tarafından yayınevlerine ulaşmasını sağlıyor ve ücretsiz basım işlemlerini gerçekleştiriyor. 

Kitap Bastırmak İstiyorum

“Kitabımı bastırmak istiyorum!” isteğiyle çıkılan yollarda genellikle ilk öncelik kitabın yazım aşamalarından ve elde edilen sonuçtan geçiyor. Gölge yazar ile kitabını bastırmak isteyen kişi tarafından belirgin bir güvenlik sözleşmesinin imzalanması ile tüm düzenleme detayları gölge yazarın bünyesine sunuluyor. Gölge yazar; belirgin bir fikir, konu, sözcük ya da olay örgüsü çerçevesinde yazarın adına kitabı yazıyor. Yalnız kitabı yazmak aşamasıyla sınırlı kalmayan gölge yazar, kitabın tüm editörlük işlemlerini gerçekleştiriyor. Tüm düzenleme işlemleri gerçekleştirilen kitabın ön okuma kısmı gölge yazar tarafından hazırlanıyor. Gölge yazarın avantajlarından biri de yayınevlerinin ön okuma evresinde ve eserin kabulü sürecinde devreye giriyor. Yayınevleri ile iletişim halinde olan gölge yazar, eserin ön okunmasının gerçekleştirilmesini sağlıyor ve basım işlemine geçiliyor. Kitapların basım işlemlerinde yayınevlerinin talep ettiği fazla ve uçuk ücretler, gölge yazarlık bünyesinde gerçekleşmiyor. Gölge yazar, kitabın ücretsiz olarak bir basılı metin haline getirmesini sağlıyor. Aynı zamanda fikir sahibi ve kitabın sahibi yazar, kitabın satış bünyesinden belirgin bir yüzde alarak edebiyat dünyasına sağlam adımlarla kazandırılıyor.

İlginizi Çekebilir:  Gölge Yazarlık Hakkında Merak Edilenler
Kitap Nasıl Yazılır?

Kitap yazabilmek “kitap nasıl yazılır?” sorusuna cevap niteliğinde, eser sahiplerinin öncelikle belirgin bir yazım yeteneğine ve yazım işlemleri için gerekli süreye ihtiyaç duyuluyor. Günümüzde yazım işlemleri için belirgin konsantrasyon sürecini bulamayan alanında uzman kişiler, sıklıkla gölge yazarın kalemine eserlerini emanet ediyor. Yazım için gerekli sürecin bünyesinde özellikle belirgin bir yazım yeteneğine ihtiyaç duyuluyor. Olay örgüsü, karakter seçimleri ve zaman kurgusunun sağlanabilmesi kitabın içeriğini dengede tutan birincil etkenlerin başında yer alıyor. Bu alanda kendini geliştirmeye fırsat bulamayan ya da eksik olduklarını düşünen bireyler sıklıkla hayalet yazara başvuruyor. Kitabın yazım aşamaları ve düzenlenme detayları için yardımcı olan gölge yazar, yalnızca bunlarla kalmayıp, basım aşamalarında da birçok farklı türde yardımını sunuyor. 

Kitap yazımında özellikle birçok yayınevi tarafından dikkat edilen özgünlük meselesi fikrini ya da kitabını bir başkasına emanet eden kitap sahipleri tarafından sıklıkla araştırılıyor ve dikkat ediliyor. Gölge yazarlığa başvuran yazarların da kafasında özgünlük konusunda soru işaretleri haliyle uyanabiliyor. Fakat gölge yazarlık bünyesinde fikirlerin ve kitapların basım aşamalarında özgünlük dikkat edilen ilk hususlardan birini oluşturuyor. Kitabın yazım, düzenleme ve basım işlemlerini devralan yazar ve fikir sahibi tarafından öncelikle bir anlaşma imzalanıyor. Bu anlaşma sayesinde gölge yazarın yazdığı kitabın tüm hakları korunuyor ve kitabın basım işlemlerinden sonra gölge yazar tarafından yazıldığı hiçbir mecrada duyurulmuyor.

Kitap Nasıl Bastırılır?

Kitabın tüm yazım ve düzenleme işlemleri gerçekleştirildikten sonra elde edilen eserin basım süreçleri söz konusu hale geliyor. Kitabın basım esnasında yazarların zihinlerinde baskı ücretleri ve basım işleminden sonra hiçbir hak elde edememek gibi problemler baş gösterebiliyor. Yazım alanında gelişim gösteremeyen ya da yeterli vakti bulamayan yazarlar tarafından başvurulan gölge yazar, kitapların yazım işlemlerini gerçekleştirdikten sonra tüm editörlük gereksinimlerini ücretsiz bir şekilde karşılıyor. Ön okuma işlemini gerçekleştiren yazar, bir yayınevi gözüyle kitabın ön okuma kısmını şekillendirerek düzenliyor ve basım işlemi için kabulüne uygun bir hale getiriyor. Akabinde ön okuma işlemini de gerçekleştirerek yayınevlerine kitapların ön okumasını gönderen gölge yazar, basım işlemi için de hiçbir ücret talebinde bulunmuyor. Gölge yazarın ücret talebinde bulunmaması, “kitap nasıl bastırılır?” ve “ne kadar ücrete denk gelir?” gibi soruların fikir sahibinin zihninde cevaplanarak kolaylıkla eserin edebiyat dünyasına kazandırılmasına olanak sağlıyor.