Gölge Yazarlık, kısaca bir kişiye ait kitabın aslında başkası tarafından yazılmasıdır.

Dünyada “Ghost Writer” olarak bilinen bu meslek, aslında çok yaygındır. Bir çok ünlü yazarın kitapları, gölge yazar / hayalet yazar tarafından yazılır ve hazırlanır. Ülkemizde de bir çok tanınmış, çok satan yazar, kitaplarını gölge yazara yazdırmaktadır. Bu isimler kitaba sadece isimlerini, imzalarını koyarlar.

Ben de uzun bir süredir gölge yazarlık (hayalet yazarlık) hizmeti veriyorum.

Şimdi kısaca gölge yazarlık (hayalet yazarlık) hizmetim nasıl işliyor ondan bahsedeyim :

Öncelikle, kimler gölge yazar / hayalet yazar ile çalışmalıdır? Yazıyla arası iyi olmayan herkes.

Kendiniz bir şeyler yazıyor olabilirsiniz. Ama yazabiliyor olmak, yazar olmak için yetmez. İyi yazmanız gerekir. Ve bu da yetenek meselesidir.

Şöyle anlatayım : Şarkı söylemeyi seviyor olabilirsiniz. Hatta bunu bir adım ileriye götürüp, mahallenizdeki kültür merkezinin müzik kursuna, korosuna bile katılabilirsiniz. Müzik üzerine eğitim de alabilirsiniz. Ancak bunlar bir sahne yıldızı olmanıza, albüm çıkarmanıza yetmeyebilir.

Her şarkı söyleyen Zeki Müren, Tarkan ya da Michael Jackson olmayacağı gibi, her yazı yazan da kitap yazarı olmaz.

İşte ben bu konuda imdada koşuyorum. Aklınızda olan ama yazıya dökemediğiniz şeyi, tam aklınızdaki gibi yazıyorum!

Peki nasıl çalışıyoruz?

Belli başlı üç yöntemim var.

Birincisi, eğer elinizde kendi yazdığınız bir şeyler varsa -bu hayat hikayeniz, anılarınız ya da öykünüz, romanınız olabilir, araştırmanız da olabilir- bana gönderiyorsunuz. Ben üzerinde gereken iyileştirmeleri, düzenlemeleri yapıyorum. Gerekirse -çoğu zaman gerekiyor- yazdıklarınızı sil baştan, ama aslında uygun olarak yeniden yazıyorum.

İkincisi, eğer hiç yazılı çalışmanız yoksa ama kafanızda bir kitap fikri varsa, belli günlerde bir araya geliyoruz. Bana, aklınızdakileri, düşüncelerinizi, anılarınızı, yani ne yazdırmak istiyorsanız sözle anlatıyorsunuz. Anlattıklarınızı ses kaydına alıyorum, sonra bunları yazıya döküyorum. Elbette kendi cümlelerimle, edebi bir şekilde…

İlginizi Çekebilir:  Fikir ve Yazar Arasındaki Bağ : Gölge Yazarlık

Üçüncüsü ise, daha çok araştırma-inceleme kitapları ya da mesleki kitaplar için geçerli. Bana, kitabınızda yer alması gereken konulardaki yerli ve yabancı kaynakları veriyorsunuz, ben araştırmayı yapıp, kaynakları derleyip, kendi cümlelerimle %100 özgün biçimde kitaba dönüştürüyorum.

Gizlilik meselesi?

Evet. Bu çok önemli. Yukarıdaki Haberturk röportajında da bahsettiğim gibi, siz istemediğiniz müddetçe size gölge yazarlık yaptığımı ben açıklamıyorum. Yani %100 gizlilik ilkesi garantim var. Ancak kendiniz isterseniz bunu açıklayabilirsiniz. İşe başlarken gizlilik sözleşmesi imzalıyoruz.

Kitap bittikten sonra ne olacak?

Kitabınız yazılıp tamamlandığında, basılması için de size yardımcı oluyorum. Bir çok yayınevi ile kişisel bağım ve profesyonel ilişkim var. Dosyanızı elden bu yayınevlerine götürerek, bir nevi lobicilik yapıyorum.

Sonuçta bu yayınevlerinden biriyle, cebinizden para çıkmadan basılması ve yayınlanması için anlaşmanızı sağlıyorum.

Hatta satıştan telif ücreti elde ediyorsunuz.