gölge yazarlık

Bir edebi metinle edebiyat dünyasına adım atarak, belirli bir hayran kitlesine ulaşmak sanıldığı kadar kolay bir işlem değildir. Öncelikle edebi değeri yüksek bir metin elde edebilmek için yeterli kelime dağarcığı, imla bilgisi, kurgu yeteneği ve karakter analizine sahip olmak gerekir. Tüm bu yeteneklerin yanı sıra metni bir kurgu çerçevesinde bir araya getirerek, edebi değeri yüksek bir metin elde edebilmek ilk koşuldur. Metnin üretim aşamasında yer alan söz konusu zorluklar, edebiyat adımından vazgeçilmesine ya da yayınevinin basım aşamasında olumsuz bir dönüt alınmasına neden olur.

Eserin üretim aşamasında ve edebiyat dünyasına atılacak adımda yaşanan türlü zorlukların çözüm yöntemlerine bakıldığında öncelikle gölge yazarlık hizmeti dikkat çeker. Gölge yazar, hayal bir kurgunun doğru sınırlar çerçevesinde düzenlenerek, özenli kelimelerle yazılı bir metin haline getirilme işlemini üstlenen kişidir. Gölge yazarın hizmetleri doğrultusunda birçok kişinin edebiyat dünyasına adım atmakta yaşadığı türlü zorluklar ve çekinceler ortadan kaldırılır.

Gölge Yazarlık Nedir?

Hayalet yazar anlamını da taşıyan gölge yazarlık, farklı bir kişiye ait fikir ya da düşüncenin kurgulanarak, tecrübeli bir yazar tarafından yazılması işlemine verilen isimdir. Gölge yazarlık bünyesinde hikâye (öykü), roman, kişisel gelişim, şiir, sunum metni, senaryo, konuşma metni, biyografi ve otobiyografi gibi birçok türde edebiyat dünyasına etkili bir adım atabilmek mümkündür. Gölge yazar, sahip olduğu geniş kelime dağarcığı sayesinde söz konusu düşüncenin doğru kelimeler çerçevesinde kurgulanarak, kâğıda aktarılmasını sağlar. Bu sayede metin bünyesinde akıcılık ve sürükleyicilik gibi gereksinimler büyük oranda karşılanır.

Gölge yazarın bir metnin oluşum sürecinde tecrübelerinden yararlandığı bir diğer kısım da kurgulardır. Karakterlerin, mekânın ve zamanın doğru kurgulanması, edebi metnin değerini yükselten başlıca unsurlar arasında yer alır. Aynı zamanda dolaylı cümleler ve anlatım bozuklukları gibi metin hatalarının giderilmesi, okuyucunun kitap üzerinde yoğunlaşmasını sağlar. Bu sayede edebiyat dünyasında güçlü bir hayran kitlesi elde edebilmek mümkündür. 

Gölge yazarın, fikir sahibi ve metin için sağladığı birbirinden farklı birçok avantaj bulunur.

İlginizi Çekebilir:  Kelimelerin Kağıtla Kusursuz Birleşimi: Gölge Yazarlık

Gölge Yazarlığın Avantajları Nelerdir?

Gölge yazarlık hizmeti sayesinde;

 • Edebiyat dünyasına güçlü bir adım atmak mümkündür.
 • Şiir, kişisel gelişim, roman, öykü (hikâye), sunum metni, konuşma metni, biyografi, otobiyografi ve anı gibi birçok türden eserle edebiyat dünyasına adım atmak mümkündür.
 • Edebi değeri yüksek metinler elde edilir.
 • Gölge yazarın editörlük (redaktörlük), ön okuma, yazar koçu ve gölge yazarlık gibi çeşitli hizmetlerinden faydalanmak mümkündür.
 • Sağlanan editörlük hizmeti sayesinde eserin dolaylı anlatım, imla bozuklukları ve noktalama hataları gibi yanlışlardan arındırılması mümkündür.
 • Ön okuma hizmetiyle yayınevlerinin ilk aşamalarını oluşturan ön okuma sürecinden başarıyla geçmesi sağlanır.
 • Yazar koçu hizmetiyle bir metnin oluşum aşamasında yaşanan motivasyon kaybı ve yanlış gidişat gibi olumsuzlukların ortadan kaldırılarak, doğru yönlendirilmesi sağlanır.
 • Edebiyat dünyasında belirli bir hayran kitlesi elde etmek için idealdir.
 • Parayla kitap basan yayınevlerinin aksine gölge yazarlık bünyesinde bedavaya kitap bastırmak mümkündür.
 • Yayınevlerinin politikalarının aksine gölge yazarlık hizmetinde basım işlemi için yazardan para talep edilmediği gibi satış aşamasından da bir pay alması sağlanır.
 • Gölge yazarlık bünyesinde yazarın ve metnin tüm hakları, gölge yazar ve fikir sahibi arasında imzalanan gizlilik sözleşmesi esaslarına bağlı olarak korunur. Metnin gölge yazar tarafından yazıldığı, fikir sahibinin beyanı olmadığı sürece kamuoyunun hiçbir mecrasında paylaşılmaz.
 • Kitabın kitapçılarda birçok raf bünyesinde iddialı yazarların yanında yer alması sağlanır.
 • Gölge yazarlık, fikir sahibi ve yazar arasında yapılan bir tür iş sözleşmesidir. Metin içerisinde yer alan kurgular, düşünce bütünleri ve karakter bilgileri yazarın rızası olmadan paylaşıma sunulamaz.
 • Bir metnin yazım ve üretim gibi tüm aşamalarında söz konusu olan vakit ve motivasyon kaybının yaşanmasının önüne geçer. Bu sayede zamandan ve enerjiden tasarruf sağlanır.

Gölge Yazarlıkta Süreç Nasıl İlerler?

Yazım Süreci

Gölge yazarlık hizmetinde süreç öncelikle, gölge yazara metin hakkında tüm bilgilerin yazılı olduğu bir metin dosyasının iletilmesiyle başlar. Gölge yazar, metnin içeriğini, sayfa sayısını, türünü ve konusunu harmanlayarak, ortaya makul bir fiyat çıkartır. Bu fiyatla birlikte fikir sahibinin onay verdiği metnin yazım işlemi hemen başlar. Metin, uzunluğuna ve türüne göre tamamlanma sürecinde değişim gösterebilir.

İlginizi Çekebilir:  Edebiyat Dünyasına Güçlü Bir Adım: Gölge Yazarlık

Metnin konusu ve içeriği hakkında edindiği bilgileri düşüncesinde kurgulayan gölge yazar, yazım işlemine başlar. Yazım sürecinde gölge yazar, bilgi birikimi ve tecrübelerine metnin içeriğine tümüyle yansıtır. Metnin yazım aşaması tamamlandıktan sonra kusursuz kurgulanmış ve doğru kelimelerle harmanlanmış bir metin elde edilir. 

Yayınevine Gönderme Süreci

Yazım aşamasını tamamladıktan sonra gölge yazar, metnin editörlüğünü de üstlenir ve baştan sona okuyarak tüm kusurlarını giderir. Sonucunda kusursuz ve edebi değeri yüksek bir metin ortaya çıkartır. Aynı zamanda okuma işleminde giderdiği kusurlarla, yayınevinin sağladığı ön okuma sürecini gerçekleştirmiş olur.

Bir kitabın yazım aşaması tamamlandıktan sonra söz konusu süreç yayınevleri bünyesine göndermektir. Gölge yazarlık hizmetinin bir diğer avantajı doğrultusunda metin, gölge yazarın bir köprü görevini üstlendiği başarılı yayınevlerinin ön okuma işlemine gönderilir. Gölge yazar tarafından gerçekleştirilen ön okuma işlemi sayesinde kitabın basım aşamasına geçişi kolaylaşır.

Basım Aşaması

Yayınevinin ön okuma işlemlerinden geçen kitabın, basım aşamaları başlatılır. Günümüzde adını duyurmuş birçok yayınevi, pahalı kitap basım ücretleri nedeniyle birçok kişi tarafından çekinceyle karşılanır. “Bedava kitap basan yayınevleri” ya da “ücretsiz kitap basan yayınevleri” söz konusu olduğunda öncelikle gölge yazarlık hizmetinin avantajları akla gelir.

Gölge yazar, bir kitabın basım işlemlerinde fikir sahibinden hiçbir ücret talep etmez. Gölge yazarı hizmet ücretine dahil edilen yayınevi ücreti, diğer yayınevlerinin sunduğu uçuk fiyatlı basım seçeneklerinin yanında oldukça avantajlı bir tutum sergiler. Kitap, gölge yazarın köprü görevini üstlendiği yayınevi bünyesinde ücretsiz bir şekilde basıldıktan sonra, yayın aşamasına hazır hale gelir.

Yayın Aşaması

Günümüzde adını uçuk fiyatlı baskı ücretleriyle duyuran yayınevleri, basım sürecinde verdiği pahalı fiyatların yanı sıra kitabın yayınlanma sürecinde de yazarın pay almasını engellerler. Aksine gölge yazarlık hizmeti bünyesinde basım aşamasından hiçbir ücret talep edilmediği gibi, yayınlandığı süreçte de yazarın kitaptan bir telif payı elde etmesi sağlanır. Gölge yazarlık, ucuz kitap basarak para kazanmak için ideal bir oluşumdur.

İlginizi Çekebilir:  Kitap Nasıl Yazılır ve Bastırılır?

Gölge Yazarlık Güvenli Midir?

Gölge yazarlık hizmetine başvuracak yazarların merak ettiği en önemli hususlardan bir tanesi de güvenlik esaslarıdır. Bir metnin güvenli koşullarda elde edilmesi ve fikrin çalınmaması için gölge yazar ile sağlanan güvenlik esası oldukça önemlidir. Gölge yazarlık hizmetine başlamadan önce fikir sahibi ve gölge yazar arasında, metnin ve yazarın tüm haklarını koruyan bir gizlilik sözleşmesi imzalanır. İmzalanan sözleşme çerçevesinde edebi eserin bir gölge yazar tarafından yazıldığı, kamuoyunun ve edebiyat dünyasının hiçbir mecrasında paylaşılmaz. Aynı zamanda metnin içeriğinde yer alan düşünce detayları ve kurgu nesneleri de güvenlik sözleşmesi esaslarına bağlı olarak korunur. Gölge yazarlık hizmeti fikir sahibine sunduğu birçok avantajın yanı sıra güvenlik esaslarının da korunmasına yardımcı olur.