Kitap nasıl yazılır ve basılır

Hayatta duygularımızı ifade etmenin birbirinden farklı birçok yöntemi vardır. Kimimiz duygularımızı resim ve müzik yoluyla ifade ederken, kimisi için de duyguları en net şekilde ifade edebilmenin yöntemi kâğıda aktarabilmektir. Duygu ve düşüncelerin kalem vasıtasıyla kağıtla buluşabilmesi için yazım kabiliyetinin yanında isteğin de bulunması gerekir. Örneğin, bazı bireyler için günlük yazımı bir tür rahatlama aracı olarak sürekli istek dahilinde yer alırken kimisi için de günlük tutmak yorucu bir aktiviteden ibarettir.

Yazım alanında hevesli olan bireyler günlük gibi yazım kurallarını içermeyen alanlarda yazarken, eğilimlerini bir üst seviyeye taşıyarak başka alanlarda da üretebilmek için “yazarlık” alanına yönelmeye başlarlar. Roman, anı, hikâye (öykü), kişisel gelişim, şiir, biyografi gibi birçok edebi türde yazmaya başlayan bireyler, basılı bir metin elde edebilmek için kolları sıvarlar.

Yazar Nedir?

Yazım alanında gelişim göstermek isteyen ve edebiyata yönelik bir kariyer planlaması yapan bireyler ilk başta “yazarlık nedir” konusunu araştırırlar. Yazar; bir düşünce çerçevesinde kurgulanan fikrin kelimeler vasıtasıyla hayata geçirilmesini sağlayan kişiye verilen isimdir. Yazarlar, kendilerini yazım alanında ifade ederler ve düşüncelerini hayata geçirebilmek için kelimelerin yardımına başvururlar.

Yazım alanında gelişim gösteren bireyler kadar, gelişim gösteremeyerek ya da yeterli süreyi bulamayarak edebiyat alanına adım atmak isteyen bireyler de mevcuttur. Bu noktada basılı bir eser sahibi olmak isteyen kişilerin yardımına ghostwriter anlamını da taşıyan hayalet yazar yetişir.

Ghostwriter Ne Demek?

Bir kitabın yazım ve basım süreçleri oldukça zorlu olabilir. Yazım alanında gelişim gösteremeyen ya da bir kitabın üretim aşaması için yeterli vakti bulunmayan bireyler öncelikle hayalet yazarlık hizmetine başvururlar. “Ghostwriting ne demek” sorusuyla sık sık gündeme gelen gölge yazarlık; bir düşüncenin ya da fikrin deneyimli bir yazar tarafından ele alınarak yazılı bir metin haline getirilmesi sürecine verilen isimdir. Gölge yazar, kitabın yazım aşamalarını başarıyla gerçekleştirdikten sonra tüm basım süreçlerinde de bir rehber görevini üstlenir. Gölge yazar sayesinde bireyler yazım kabiliyetine ya da yeterli süreye sahip olmasa dahi edebiyat dünyasına güçlü bir adım atabilirler.

İlginizi Çekebilir:  Kusursuz Edebi Metinler: Gölge Yazarlık

Gölge yazarlığın bir eserin yazım aşamalarını üstlenmenin dışında editörlük (redaktörlük), yazar koçu ve ön okuma gibi hizmetleri de bulunur. Editörlük hizmeti çerçevesinde kitabın imla kuralları, olay örgüsü ve noktalama işaretleri gibi kurallar çerçevesinde düzeltilmesini sağlayan gölge yazar; ön okuma hizmeti dahilinde kitabın eksik ve zayıf yönlerini içeren bir rapor sunar. Hayalet yazarın sıklıkla tercih edilen “yazar koçu” hizmetindeyse yazım alanının zorluklarıyla mücadele eden ve akış konusunda çeşitli zorluklar yaşayan bireylere metnin gidişatına ilişkin yardım sağlanır. Yaşam koçunun hayat alanında sunduğu yardımlar gibi; yazar koçu da yazım alanında tecrübeleri dahilinde yardımlarını sunar.

Gölge Yazarlıkta Kitap Nasıl Basılır?

Gölge yazarlık hizmetine başvuran kişiler yazım alanından sonra basılı bir metin elde edebilmek için yayınevi sürecini de merak ederler. “Kitap nasıl yazılır ve basılır” sorusuna bir cevap niteliğinde hizmetler sunan gölge yazar; bir metnin yazım aşamasını başarıyla tamamladıktan sonra anlaşmalı olduğu yayınevleri bünyesinde kitabın tüm basım işlemlerini hiçbir ücret talep etmeden gerçekleştirir. Günümüzde yayınevlerinin uçuk ücret talebinin yanı sıra basım için ücret beklentisi olmayan hayalet yazar basım işlemini gerçekleştirdiği kitabın edebiyat raflarında yerini almasını sağlar ve fikir sahibine kitabın satışlarından hakkı olan payı sunar. Gölge yazarlık bünyesinde kitabın basım işlemleri için hiçbir ücret talep edilmediği gibi satışlarından da bir pay elde edilmesi mümkündür.