edebi metin

Yazım kabiliyeti bireyin duygu, düşünce ve fikirlerini kelimeler yardımıyla kâğıda aktarım sürecini gerçekleştirir. Yazım alanında gelişim gösteren ya da göstermeyen her bireyin hayalini kitapçılarda sevdiği yazarın kitabının yanında eseriyle yer almanın düşleri süsler. Toplumda edebiyat dünyasına adım atabilmek için yalnızca yazım kabiliyetine sahip olmak gibi bir görüş söz konusudur. Fakat bu görüşün aksine edebiyat dünyasına eseriyle adım atmak isteyen ancak yazım kabiliyeti ya da yeterli süresi bulunmayan bireylerin yardımına gölge yazarlık hizmeti koşar.

Kitabıyla edebiyat raflarında yerini almak isteyen bireyler genellikle “gölge yazar aranıyor” cümlesine başvururlar. Hayalet yazar anlamını da taşıyan gölge yazarlık; düşüncenin bir fikir çerçevesinde kelimelerle kurgulanarak deneyimli bir yazar tarafından kaleme alınmasını amaçlayan hizmetlere verilen isimdir. Gölge yazarlık en öz tabiriyle, fikir sahibi ve yazar arasında bir eserin üretimine yönelik gerçekleştirilen iş birliğidir.

Gölge Yazarlık Fiyatları

Günümüzde bir kitabın yazım aşaması tamamlandıktan sonra kinci aşama olarak basım süreçleri söz konusu hale gelir. Yayınevlerinin kitap basımı için planlanmış olan kitap yayın paketleri oldukça maliyetli yapısıyla birçok yazar tarafından çekinceyle karşılanır. Kitap basım yayınevleri bir eserin edebiyat dünyasına kazandırılabilmesi için belirlediği uçuk ücretlerin yanı sıra satışlarından da yazarın bir pay elde etmesine müsaade etmez. Bu nedenle kitap baskı fiyatları özellikle yazarlar tarafından en çok araştırılan konular arasında yerini alır.

En ucuz kitap basımı söz konusu olduğunda gölge yazarın fikir sahibine sunmuş olduğu avantajlar oldukça fazladır. Gölge yazarın bir kitap basımı fiyatı için belirlemiş olduğu maliyet, gölge yazarlığın ücretiyle sınırlıdır. Basım işlemi için herhangi ek bir ücret talep etmeyen gölge yazar, kitap baskı işlemi sonrasında eserin satış yüzdesinin fikir sahibi tarafından elde edilmesini sağlar.

İlginizi Çekebilir:  Gölge Yazarlık (Hayalet Yazarlık) Nedir, Nasıl Yapılır?

Gölge Yazarlık Güvenli Midir?

Gölge yazarlık hizmetlerinden faydalanmak isteyen bireyler öncelikle yazıların güvenliğine ilişkin bir soru işaretiyle baş başa kalabilirler. Gölge yazarlık bünyesinde öncelikle fikir sahibi ve yazar arasında gizliliği esas alan bir gizlilik sözleşmesi imzalanır. Sözleşmenin sınırları çerçevesinde eserin bir gölge yazar tarafından kaleme alındığı kamuoyunun hiçbir mecrasında fikir sahibinin beyanı olmadıkça paylaşılmaz.

Gölge Yazarlığın Avantajları Nelerdir?

Gölge yazarlık, bir edebi metnin edebiyat dünyasına kazandırılmasının yanında birçok hizmeti doğrultusunda çeşitli avantajları da beraberinde getirir.

 • Gölge yazarlık bünyesinde elde edilen kusursuz metinle edebiyat dünyasında yerinizi alabilirsiniz.
 • Yazarlık alanında bir kariyer planlaması yapabilirsiniz.
 • Edebiyat dünyasına güçlü bir adım atarak hayran kitlesine sahip olabilirsiniz.
 • Gölge yazarlık hizmetinden yararlanırken kitabın basımı için hiçbir ücret ödemediğiniz gibi satış yüzdesinden de bir pay elde edebilirsiniz.
 • Geleceğe yönelik bir özgüven elde edersiniz.
 • Gölge yazarlık hizmeti kapsamında öykü (hikâye), roman, kişisel gelişim, biyografi, senaryo, sunum metni, şiir, kişisel gelişim gibi birçok edebi türde esere sahip olabilirsiniz.
 • Gölge yazar sayesinde kitabınızın ünlü yayınevleri bünyesinde basılmasına olanak sağlayabilirsiniz.
 • Yayınevlerinin uzun süreli ön okuma işlemlerinde beklemenize gerek kalmaz.
 • Yazım sürecine ilişkin motivasyon düşüklüğü ve zaman kısıtlılığı gibi problemleri yaşamazsınız.
 • Eserinizin kısa sürede kusursuz bir şekilde yazım ve basım işlemlerinin gerçekleştirilerek kitabevlerinde yer almasını sağlayabilirsiniz.
 • Kitabınızın bir gölge yazar tarafından kaleme alındığı beyanınız olmadıkça kamuoyunun hiçbir mecrasında paylaşılmaz ve eserinizin tüm hakları gölge yazarla imzaladığınız gizlilik sözleşmesi çerçevesinde korunur.
 • Gölge yazarlığın editörlük (redaktörlük), ön okuma ve yazar koçu hizmetlerinden de faydalanabilirsiniz.
 • Gölge yazarlık hizmeti sayesinde yayınevlerinin uçuk kitap yayın ücretlerini karşılamak zorunda kalmazsınız.