kitap çıkarmak

Hayatta eğilimli olduğumuz yönleri ve duyguları farklı hobilerle ifade ederiz. Resim yapmak kimilerinin hayatında önemli bir odak noktası oluştururken, kimisi için de bu kavram yazı alanında şekillenir. Yazı yazarak duygularını ifade eden bireyler, his dünyalarında yer alan kavram ve düşünceleri kâğıda bir ustalıkla aktarırlar. Ancak düşüncelerin kağıtla buluştuğu o büyülü an, herkes için kolay bir süreç değildir. Kimileri yazı yazmakta bir uzman edasıyla davranırken, kimisi de bunu bir nevi çile olarak görebilir.

Herkes yazı alanında yetenekli olmayabilir ancak her bireyin edebiyat dünyasında adını duyurma hakkı vardır. Çoğu zaman söz konusu durum mümkün gibi görünmese de aslında oldukça kolay bir kavramın işlevinden doğar. Bu kavram, gölge yazarlıktır. Ghostwriter (Hayalet yazarlık) anlamını da taşıyan gölge yazarlık, bir eserin tüm yazım ve basım işlemlerinin gerçekleştirilerek, edebiyat dünyasına kazandırılması sürecine verilen isimdir.

Günümüzde gölge yazarlık, (ghostwriter) kitap çıkarmak isteyen ancak yeterli zamanı bulamayan veya yazım alanında ilgisi olmayan; doktor, siyasetçi, düşünür, öğretmen, tarihçi ve daha birçok birey tarafından sıklıkla başvurulan bir yöntemdir.

Gölge Yazarlık Nedir?

Gölge yazarlık, bir fikir ya da düşünce etrafında çevrelenen konunun, başka biri tarafından kaleme alınıp, ustaca yazıldıktan sonra baskıya hazır hale getirilmesine verilen isimdir. Gölge yazar kelimesi ilk gündeme geldiğinde fikir sahiplerinin zihninde gizliliğe yönelik birtakım soru işaretleri meydana gelebilir. Ancak özellikle kitabını gölge yazar bünyesinde yazdırarak edebiyat dünyasına adım atmak isteyenlerin bilmesi gereken husus, gizlilik sözleşmesidir. Gölge yazar bir düşünce çerçevesinde eseri kaleme almadan önce fikir sahibiyle gizlilik sözleşmesi imzalar. Söz konusu sözleşmenin sayesinde kaleme alınan eserin bir gölge yazar tarafından yazıldığı hiçbir mecrada kamuoyunun bilgisiyle paylaşılmaz. Gölge yazarlık, başlı başına fikir sahibi ve yazar arasında kurulan bir bağın esaslarına dayanır.

Gölge Yazarlığın Fiyatları Nasıldır?

Gölge yazarlıkta fikir sahibi ve yazar arasında kurulan bir bağın, gizlilik esasına dayalı olduğunu söylemiştik. Gölge yazarlık oluşumunun hizmet fiyatları da yazar ve fikir sahibi arasında gerçekleştirilecek iletişim vasıtasıyla kararlaştırılır. Sayfa sayısı, konu bütünlüğü, türü ve eser yapısı gibi birçok koşul çerçevesinde şekillenen ücretlendirme, çalışmanın öncesinde eser bilgilerinin yer aldığı metnin gölge yazara telefon ya da e-posta yoluyla ulaştırılmasının akabinde sağlanır.

İlginizi Çekebilir:  Gölge Yazar Fiyatları ve Gizlilik

Ücretsiz Kitap Bastırmak

Edebiyat dünyasına kazandırılan eserlerin elde edildikten sonraki aşamalarında bir basım süreci devreye girer. Gölge yazar kitabın tüm yazım aşamalarını gerçekleştirdikten sonra eser ve yayınevi arasında bir aracı köprü görevini üstlenir. Birçok yayınevi ile doğrudan iletişim halinde bulunan gölge yazar, eserin yayınevine ilk eden ulaşımını sağlar. Özellikle basım süreçlerinde birçok kişi internet ağları üzerinden “Bedava kitap basan yayınevleri ya da ücretsiz kitap basan yayınevleri” gibi aramalar yapmaya başlar. Edebiyat dünyasına kazandırılan edebi metinlerin basım aşamalarında, en ucuz kitap basımı gölge yazarlık bünyesinde gerçekleşir. Ücretsiz kitap bastırmak isteyen bireyler gölge yazarlık bünyesinde yalnızca yazım aşamasının ücretini ödeyerek, kitap basımı fiyatını da karşılamış olur.

Günümüzde parayla kitap basan yayınevleri eserlere verdiği uçuk kitap baskı fiyatları ile birçok kişi tarafından tepki görür. Özellikle pahalı kitap basım yayınevleri eser sahibine belirttikleri basım ücretinin akabinde kitap satış yüzdesinden herhangi bir pay vermezler.

Bir hediye kitap basımı edasıyla, eserin basım aşamalarında hiçbir şekilde ücret talep etmeyen gölge yazar bünyesinde fikir sahibi, kitabın satış yüzdesinden belirgin bir telif payını alır. Günümüzde birçok kişi tarafından edebiyat dünyasına adım atabilmek için başvurulan gölge yazar, yayınevlerinin sunmuş olduğu pahalı kitap yayın paketlerinin yanı sıra fikir sahibine sunduğu telif hakkıyla oldukça avantajlı bir adım sunar.

Gölge Yazarlık ile Kitap Bastırmak Avantajlı Mıdır?

Gölge yazarlığın fikir sahibine sunmuş olduğu fırsatlar ve imkanlar neticesinde kitap bastırmak için avantajlı bir oluşum olduğu biliniyor. Ancak gölge yazarlığın, kitap basımı fiyatının yanı sıra birçok nitelikli avantajı da vardır:

 • Gölge yazar aracılığıyla bir kitap çıkarmak, eserin yazım ve kurgu aşamalarında oluşabilecek motivasyon eksikliği ve olumsuzluk gibi birçok detayın ortadan kaldırılmasını sağlar.
 • Gölge yazarlık sayesinde kitap baskı aşamasına gitmeden önce bir değerlendirmeye alınacağı ön okuma aşamasından başarıyla geçer ve herhangi bir vakit kaybının oluşmasını önler.
 • Kısa sürede kitap çıkarmak ve edebiyat dünyasına adım atmak gölge yazarlık ile mümkün hale gelir.
 • Gölge yazar sadece roman değil; şiir, öykü, deneme, hikâye, konuşma metni, kişisel gelişim, anı, senaryo, biyografi ve otobiyografi gibi birçok alanda kitap çıkarmak için doğru bir yöntemdir.
 • Gölge yazar aracılığıyla basım aşamasına gönderilen kitap en ucuz kitap basımı avantajından yararlanarak, ücretsiz bir şekilde edebiyat dünyasına kazandırılır.
 • Sunduğu hediye kitap basımı seçeneği ile basım için herhangi bir ücret talep etmeyen gölge yazarlık, parayla kitap basan yayınevlerinin süre ve para maliyetlerinin neden olduğu olumsuzlukların önüne geçer.
 • Gölge yazarlık, kariyerinize edebiyat alanında yön verebilmenize yardımcı olan bir basamak görevini üstlenir.
 • Edebiyat raflarında yerini alan basılı eserin bir gölge yazar tarafından kaleme alındığı hiçbir mecrada kamuoyunun bilgisiyle paylaşılmaz.
 • Gölge yazar vasıtasıyla gerçekleştirilen kitap baskı işlemi sayesinde, edebiyat dünyasında ulaşılması güç birçok yayınevine kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.
 • Kendinize ait kitabınız ile edebiyat dünyasında yerinizi alırken, özgüven kazanırsınız.
 • Edebiyat dünyasında eseriniz ile belirgin bir hayran kitlesine ulaşabilirsiniz.
İlginizi Çekebilir:  Fikir ve Yazar Arasındaki Bağ : Gölge Yazarlık
Gölge Yazarlık Hizmetleri Nelerdir?

Günümüzde birçok insan tarafından “kitap bastırmak” amacıyla başvurulan gölge yazarın “editörlük (redaksiyon), ön okuma, gölge yazarlık, yazar koçluğu” gibi birçok hizmeti mevcuttur.

Ön Okuma

Gölge yazar ön okuma işleminde eserin basım aşamasına gönderilmeden önce gelişim ve hata bildirme aşamalarını gerçekleştirir. Ön okuma aşamasında eseri teslim aldıktan sonra yazar tüm detaylarıyla okuma işlemlerini gerçekleştirir, hataları bulur, düzeltmeleri planlar ve detaylı bir rapor sunar.

Bir değerlendirme ve bilgi sunma aşaması niteliğinde ön okuma işlemi, editörlük / redaksiyon hizmetinden farklı olarak metin içerisinde herhangi bir değişikliğin yapılmamasını esas alır. Ön okumanın amacı yalnızca hataları görüp, düzeltmelere ilişkin bir rapor sunmak iken; editörlük metin içerisindeki tüm düzeltme işlemlerinin gerçekleştirilmesini kapsar.

Yazar Koçluğu

Bir eserin kaleme alınma süreçlerinde özellikle yazarın motivasyonu çok önemlidir. Günlük rutin, sağlık durumu ya da duygulara ilişkin her an bir tehlikeyle karşı karşıya olan motivasyonun yeniden sağlanması durumunda yazar koçları devreye girer.

Yazar koçu görevini üstlenen gölge yazar, bir eserin tüm yazım, basım ve yayın aşamalarında aktif olarak yer alarak; motivasyonun korunmasında, sorunların oluştuğu yerde çözülmesinde ve yazarın kendisine olan güveninin sağlanmasında önemli rol oynar.

Editörlük / Redaksiyon

Metin içerisinde hatalı yapılara yer vermek ya da editörlük işlemlerinin kusursuz bir şekilde gerçekleştirilmemesi, metnin edebi niteliğini düşüren nitelikler arasındadır. Yayına hazırlanan metinlerin imla kuralları, noktalama işaretleri, olay örgüsü, mantık, kurgu ve hikâye açısından eksiksiz olması büyük önem taşır. Gölge yazar, kusursuz bir edebi metin elde edilmesi için yazılı metnin tüm editörlük işlemlerini eksiksiz olarak gerçekleştirir.

Gölge Yazarlık

Edebiyat dünyasına bir eser kazandırma aşamasında gölge yazarlık, kitap çıkarmak amacıyla yola çıkan ancak yeterli vakti bulunmayan ve kalemine gerekli düzeyde güven duymayan bireyler tarafından sıklıkla tercih edilen bir yöntemdir.

İlginizi Çekebilir:  Hayaller Ortak, Kelimeler Farklı: Hayalet Yazarlık

Gölge yazar, fikir sahibiyle kurduğu iletişim neticesinde bir düşünce ve kurgu çerçevesinde metni kaleme alır. Kâğıda aktarım sürecini gerçekleştirdiği metnin editörlük / redaksiyon işlemlerini kusursuz bir bakış açısıyla gerçekleştiren gölge yazar, son aşamada eseri baskıya hazır bir hale getirir. Gölge yazarlık sistemi bünyesinde, parayla kitap basan yayınevlerinin direttiği sisteme uyum sağlamak zorunda kalmayan fikir sahibi, hiçbir ücret ödemeden eserinin basım işlemlerini ünlü yayınevleri bünyesinde gerçekleştirebilir. Basım işlemleri için herhangi bir ücret talep etmeden ücretsiz kitap bastırma işlemlerinin gerçekleştiği gölge yazarlık bünyesinde yazar, kitabı raflarda yerini aldıktan sonra satış yüzdesinden telif payını da alma hakkına sahiptir.