Yazar olmak insanın hayatı değiştirebilir. Binlerce, hatta milyonlarca insanı etkileme fırsatı verebilir, geleceğe ölümsüz bir eser bırakmayı sağlayabilir. Ne var ki kitap yazmak kolay değildir. New York Times’ın en çok satan yazarlarından biri bu konuda şöyle demiştir: “Bırakmak bitirmekten çok daha kolaydır.”

Fikirler tükendiğinde, yazma eylemi yazarı bunalttığında, dikkati dağıldığında veya görevin kapsamı karşısında zorlandığında kitap yazmaktan vazgeçmek isteyebilir.

Oysa ki yazar tam olarak nereden başlayacağını, her adımın gerektirdiği şeyleri ve korkunun, ertelemenin ve yazar tıkanmasının üstesinden nasıl geleceğini bilseydi bu tür hislerden korunmuş olurdu. Böylece “nasıl kitap yazılır?” sorusunun cevabını yaşayarak verirdi.

Bir kitap yazabilirsiniz. Üsteliki bu düşündüğünüzden daha hızlı olabilir, çünkü bu günlerde her zamankinden daha fazla yazma aracına erişiminiz vardır. Anahtar yöntem; kanıtlanmış, basit, adım adım bir planı takip etmektir.

Kitap Nasıl Bastırılır?

Kitap bastırmanın genel olarak iki yolu vardır. Bunlardan birisi basım masraflarını yazarın kendisinin karşıladığı kişisel destekli yayıncılık, diğeri de yayınevinin karşıladığı geleneksel yayıncılıktır.

Bu iki yayıncılık türünün de, “kitap nasıl bastırılır?” sorusunu yanıtlamakta, avantajları ve dezavantajları vardır.

Geleneksel yayıncılığın avantajı, yayınevinin gücüne bağlı olarak kitabın reklamının yapılması, dağıtım ağının güçlü olması ve yayınevleri bastıracağı kitapları seçmekte oldukça seçici olduğu için bir nevi “seçilmiş” olmasıdır. Dezavantajı ise verdikleri telifin yüzdesinin azlığıdır, sektöre göre %5-%10 arasında değişir.

Kişisel destekli yayıncılıkta da yine yayınevinin PR gücü önemlidir ama iş çoğunlukla yazarın kendisine kalır. Kitabın raflarda yer bulma ihtimali de geleneksel yayıncılığa göre daha azdır. Bu yöntemin masrafları büyük olsa bile avantajı telifin %50-%100 arası yüksek bir oran olmasıdır.

Kitap Basımı

Bir kitabı yayınlamak, özel olarak kaleme alınmış bir taslağı kamuya açık ve okunabilir hale getirmektir.

Ticari yayıncılık bir adım daha ileri giderek, yalnızca kitap basımı yapıp yayınlamayı değil, aynı zamanda bunları kâra dönüştürmek için yeterli sayıda okuyucuya satmayı da hedefler. Üç temel unsurdan oluşur: kitap yapımı, kitap temini ve kitap satışı.

Bunların yazar tarafından veya “yayıncı” dediğimiz bir kuruluş tarafından yapılıp yapılmadığı, süreçler düzgün bir şekilde yapıldığı sürece okuyucu için önemsizdir.

İlginizi Çekebilir:  Fikir Aynı Kalem Farklı: Gölge Yazarlık

Kitap Basma Maliyeti

Kişisel destekli yayıncılıkta yazar tarafından kitap basma maliyeti karşılanır. Şu faktörler maliyet üzerinde etkilidir:

Kitabın uzunluğu: Kitap yayıncılığında uzunluk, kelime sayısıyla ölçülür. Yani, 75.000 kelimelik bir taslağınız olabilir. Düzenleme maliyetleri genellikle kelime başına maliyete bölünür. Ne kadar çok kelimeye sahip olursanız, düzenleme ve redaksiyon için katlanacağınız maliyetler o kadar yüksek olur. Kitabınızın fiziksel kopyalarını basmayı planlıyorsanız, daha uzun bir kitap daha yüksek baskı maliyetlerine neden olacaktır.

Taslağın durumu: Kaba bir ilk taslağı herhangi bir kendi kendine düzenleme yapmadan bir kopya editörüne teslim ediyorsanız, kitabın daha ağır bir düzenlemeden ve birkaç revizyondan geçmesi gerekecektir.

Kitabınızın türü ve karmaşıklığı: 1000 kelimenin altında bir çocuk kitabı yazdıysanız, düzenleme büyük bir kurgu çalışması gerektirmez. Kurgusal olmayan bir kitap, tarihi kurgu veya akademik bir yayın yayınlıyorsanız, daha derinlemesine bir düzenleme gerektiren gerçekleri kontrol etmekten ve dipnotlardan bir editör sorumlu olabilir. Yazarlar kendi kitaplarını yayınlamak için ortalama 3000-10000 lira harcar.

Kitap Basmak Kaç Para?

Kendi kendini yayınlamanın maliyetlerinin dökümü şu şekildedir:

Editörlük: Kitabınızın ihtiyaç duyabileceği birkaç farklı düzenleme düzeyi vardır. Gelişimsel bir editör, genel yapıya, karakter gelişimine ve içeriğe odaklanan derinlemesine, büyük resim düzenlemesi yapar. 20000 kelimelik bir taslak, gelişimsel düzenleme için yaklaşık 1000 lira ister.

Kapak tasarımı: İnsanlar bir kitabı kapağına göre değerlendirir, bu nedenle hikâyenizin özünü yakalayan ve bir kapağın okuyucunun dikkatini çekmesi için gereken grafik öğelerini anlayan bir kitap kapağı tasarımcısı bulduğunuzdan emin olun. Kitap kapağı tasarımı fiyatları genelde 250 liradan başlar ancak oldukça değişebilir.

Dizgi, pazarlama, matbaa, dağıtım ve ISBN ise diğer maliyetlerdir. Buna göre “kitap basmak kaç para?” sorusunun cevabını 5000 liradan başlatmanız tavsiye edilir.

Kitap Basım Maliyeti Hesaplama

Editörlük, kapak, dizgi, pazarlama, dağıtım, basım ve ISBN gibi yedi ana başlık altında kitap basım maliyeti hesaplanabilir. Bunun yanında bu maliyeti azaltmak için çeşitli yollar vardır.

Ücretsiz geri bildirim alın. Bir geliştirme editörüne yatırım yapmadan önce, taslağınızı beta okuyucularına, yani kitabınızı okumak ve geri bildirimde bulunmak için gönüllü olan veya para alan kişilere teslim edin. Taslağınızı okuduktan sonra, onlara yapı, akış ve genel hikâye hakkında nasıl hissettiklerini sorun.

İlginizi Çekebilir:  Neden Gölge Yazar Kullanmalısınız?

DIY, yani “kendin yap” prensibini benimseyin. Kendi yazma yazılımınıza ve dizgi araçlarına yatırım yapın. Cüzi bir fiyata kitabınızı kendiniz biçimlendirebilir ve basılı veya e-kitap satışları için hazır hale getirebilirsiniz.

Talep üzerine baskı da bir yoldur. Yazarların artık bir seferde yüzlerce kitap basması ve bunları saklayacak bir yer bulması gerekmiyor. Talep üzerine baskı (POD) kitapları, bir müşteri sipariş ettiğinde yazdırılır ve baskı maliyeti, yazarın kârından düşülür.

Kitap Basım Ücretleri

Bir kitap yayınlamanın maliyeti, kitabın uzunluğuna ve istediğiniz kalite düzeyine bağlıdır. Çoğu yazar, kitaplarını kendi kendine yayınlamak için 5.000-10.000 lira harcar. Buna düzenleme, kapak tasarımı, biçimlendirme ve pazarlama hizmetleri dahildir.

Bir kitap yazmak ve yayınlamak, bir insanın hayatta yapabileceği en haz veren eylemlerden biridir. Bir yazar olarak, okuyucuların sonsuza dek seveceği güzel ve benzersiz bir şey yaratırsınız. Ancak yazmayı bitirdiğinizde, kitabınızı dünyaya nasıl açacağınızı merak ediyor olabilirsiniz. Daha da önemlisi, yayınlamanın maliyeti ne olacak? Buna göre, kitap basım ücretleri, ortalama yukarıdaki paragrafta yazılan sayılardır.

Yapı Kredi Yayınları Kitap Bastırmak

Yapı Kredi Yayınları (YKY), geleneksel yayıncılık modelini kullanır. İletişim kanallarını kullanarak yayınevine ulaşmak, dosyayı teslim etmek ve 6 ay – 1 yıl arası yanıt beklemek gerekir. Ellerinde oldukça dosya ve bekleyen yazar adayı olduğu için hızlı bir yanıt almak zordur, yapı kredi yayınları kitap bastırmak için seçilmek ise çok daha zordur, dosyayı geri çevirme ihtimalleri çok yüksektir. Kimi zaman da hiç yeni dosya almıyor olabilirler.

Dokuz Yayınları Kitap Bastırmak

Dokuz Yayınları’nın sitesindeki iletişim kanallarından birine, mail ya da adrese dosya gönderilir. Editörler dosyayı okuyup değerlendirir. Çalışmanın yayımlanıp yayımlanmayacağı konusunda yayınevi, araştırma kitapları için 3 ay, diğer dosyalar için ise 1 ay içinde bilgi verileceğini söylemektedirler. Eğer karar olumlu ise yayınevi yazarla bir sözleşme yapar ve kitabı yayımlar, böylece dokuz yayınları ile kitap bastırmak mümkün olur.

Şiir Basan Yayınevleri

Her yayınevinin farklı bir çalışma alanı vardır. Kimi yayınevleri araştırma kitapları, kimisi de edebiyat eserleri basar. Edebiyat üzerine kitaplar yayımlayan yayınevleri de şiir üzerine çalışmayabilir. Eğer bir şiir kitabınız varsa “şiir basan yayınevleri hangisi?” diye tespit etmek için herhangi bir yayınevinin internet sitesini incelemeli ve hangi türde kitap yayımladıklarını öğrenmelisiniz.

İlginizi Çekebilir:  Yeni Nesil Yazarlık: Gölge Yazar

Şiir Kitabı Basan Yayınevleri

Birçok büyük yayınevi şiir kitabı basan yayınevleri arasındadır. Ne var ki adını duyurmamış bir şair için onlar tarafından seçilmek kolay değildir, çünkü şiir kitapları en az satılan kitap türlerinden biridir. Kitap bastırmaya geçmeden önce dergi ya da yarışmalarda şairin kendini tanıtması, kitabın kabul edilmesi yönünde olumlu bir etken olacaktır. Bir yayınevinin şiir kitabı yayımlayıp yayımlamadığı daha önce bastığı kitaplardan, broşüründen ya da web sitesinden öğrenilebilir.

Online Kitap Yazma

Kişisel destekli yayıncılık, bir yazarın geleneksel yayıncılık şirketlerini atlayarak, genellikle kendi kendine yayın yapan bir platform aracılığıyla kendi çalışmalarını basmaya ve dağıtmaya karar vermesidir. Kişisel destekli yayıncılık, size kendi yaratıcı çalışmanız üzerinde nihai özgürlük ve kontrol sağlar. Bunun yanında online kitap yazma da ücretsiz ve başarılı bir seçenektir. Sweek, Wattpad gibi birçok online kitap yazım ve paylaşım platformu vardır.

Ücretsiz Kitap Çıkarmak

Matbaadan yolu geçen ürünlerin daima bir maliyeti vardır, fakat internetin yaygınlaşmasıyla bu durumun çözümü e-kitap olarak ortaya çıkmıştır. Yeterince çalışmayla e-kitap olarak kitabınızı tek kuruş vermeden birçok platformda yayımlayabilir, böylece ücretsiz kitap çıkarmak nedir tecrübe edebilirsiniz. Online okuyucular her geçen gün artmakta ve e-kitaplara olan rağbet basılmış kitaplarla rekabet eder hale gelmektedir.

Kitapyurdu Kitap Basımı

Kitapyurdu Doğrudan Yayıncılık, Kindle Direct Publishing ile benzer prensipte çalışır. Dosyaları inceler, eğer hazırsa hiçbir ücret almadan kitap haline getirir ve satışa sunar. Yeni başlayan yazarlar için kitapyurdu kitap basımı son derece yararlı bir fırsat olarak ifade edilmektedir.

Kitapyurdu Ücretsiz Kitap Basımı

KDY (Kitapyurdu Doğrudan Yayıncılık) yazarların kitaplarını basılı olarak ücretsiz şekilde yayınlamasına olanak veren bir hizmettir. KDY yazarlardan, dosya yayına hazır olduğu sürece herhangi bir kalem altında ücret talep etmez. Böylece kitapyurdu ücretsiz kitap basımı mümkün olmaktadır. Eğer dosya hazır değilse ve yazar talep ederse kapak tasarımı ve editörlük hizmetlerini de ücreti mukabilinde sunmaktadır.