Dünyaca ünlü kişiler, yazarlar, siyasetçiler, sanatçılar bile kitap yazmak istediklerinde profesyonel bir dokunuşa ihtiyaç duymaktadır. Güzel ve akıcı yazmak, sözcük seçimi, bir dil ve ton oluşturma, kurgusal eserlerde olay örgüsü ve karakter geliştirmek gibi bir çok şey uzmanlık ve alışkanlık gerektirir. Her şeyden önce iyi yazabilmek, iyi şarkı söylemek, iyi resim yapmak, iyi futbol oynamak gibi bir yetenektir.  Bunun yanında zaman kavramı da çok önemlidir.

Anılarını, yaşadıklarını, fikirlerini kitap haline getirmek isteyen kişiler güzel ve akıcı yazma yeteneğinden yoksun olduklarında ya da buna ayıracak zaman bulamadıklarında gölge yazarlar ile çalışırlar.

Gölge yazar ile çalışmak ayıp ya da utanılacak bir şey değildir. Tüm dünyada bir çok ünlü iş insanı, politikacı, sanatçı vb. gölge yazarlar ile çalışmaktadır.

Hatta bir çok gazeteci ve yazar da kitaplarını gölge yazara yazdırır. 

Profesyonel bir gölge yazar müşterinin istekleri doğrultusunda işini yaparken aslında bir çok yükü müşterisinin sırtından almaktadır. Müşteri gölge yazar ile iyi iletişim içinde ve kendini iyi ifade edebilecek şekilde çalıştığı sürece başarı kaçınılmaz olacaktır.

İlginizi Çekebilir:  Kelimelerin Bulduğu Hayat: Gölge Yazarlık