Bir hikâyeye sahip olmak ya da iyi bir anlatıcı olmak aynı zamanda iyi bir yazar olmak anlamına gelmiyor ne yazık ki. Bazen dopdolu bir hikayen vardır ama kelimelere dökecek yeteneğin yoktur. İşte yayıncılık dünyası bu soruna çözüm üretiyor: Hayalet yazarlık! Eğer bir kitap yazmayı hayal ediyor fakat bir türlü başlayamıyorsan hayalet yazar ile anlaşarak ilk kitabını raflarda görebilirsin. Hayalet ya da gölge yazar fikri başlangıçta garip hatta inanılmaz gelebilir. Çünkü böyle bir yayıncılık hizmetinden haberdar olmayanlar için gölge yazarlık fazlasıyla fantastik gelebiliyor. Kitap yazmak kadar kitap yazdırmak da günümüz şartlarında normal bir süreci yansıtıyor. Dünyada bu işi yapan, hayalet yazarın desteğiyle kitap çıkarmak çok yaygın.

Hayalet yazarla kitap yazdırmak nasıl bir süreçtir?

Hayalet yazarlar farklı yöntemlerle kitapları yayına hazır hale getiriyor. Bu konuda uzun yıllara dayanan tecrübeli bir yazar olarak üç adımlık bir çalışma prensibim var. İlk prensipte kitap taslakları ya da notları üzerinden düzeltme – geliştirme yaparak yazıyorum. İkinci prensipte yüz yüze ya da sesli görüşmelerle nasıl bir kitap isteniliyor anı – düşünce dahil olmak üzere tüm yönleriyle anlatılmasını istiyorum ve yazmaya başlıyorum. Son prensipte ise konu ve kaynak desteği alarak tamamen profesyonel, özgün biçimde kendi cümlelerimle kitabı yazıyorum. Kitap yazdırma süreci genel anlamda bu üç şekilde gerçekleşiyor. Çok satanlar listesini zorlayan, kitap bloglarını süsleyen, bookstagram sayfalarında sıklıkla görülen birçok kitabın bu yöntemlerle hayalet yazarlar tarafından yazıldığını belirtmek isterim.

Kitabımı ücretsiz bastırabilir miyim?

Elbette! Ücretsiz kitap yayınlama yöntemleri bulunuyor. Kitabını bizzat yazıp ya da hayalet yazara yazdırdıktan sonra yayınevlerine göndermeye başlayabilirsin. Eğer yayınevlerinin yeni kitap taslakları arasından sıyrılmayı başarırsan zaten ücretsiz şekilde kitabın yayınevi desteği ve profesyonel bir sözleşme güvencesiyle basılır. Ancak yayınevlerine ulaşamıyorsan ya da kitabını dijital platformlarda satışa sunmak istiyorsan e-kitap olarak yayınlatabilirsin. Öte yandan tüm matbaa ve diğer masrafları üstlenerek kitap bastırabilirsin. Tamamen ücretsiz kitap bastırmak için ise benimle iş birliği yapabilirsin. Kitap bastırma sürecinin kolay ilerlemesi için yardımcı olmaya hazırım. Hiçbir ücret ödemeden yayınevi bağlantılarımı kullanarak kitabının yayınlanmasını sağlayabilirim. Benimle iletişime geçmen yeterli.

İlginizi Çekebilir:  Kitap Basımı Fiyatları ve Gölge Yazarlık